Ukrajinski parlament izglasao opoziv Janukoviča i raspisao prijevremene izbore
Ukrajinski parlament

Raspravljaće se i o mogućem hapšenju aktulenog predsjednika Ukrajine

Ukrajinski parlament izglasao opoziv Janukoviča i raspisao prijevremene izbore

Kijev -- Ukrajinski parlament izglasao opoziv predsjednika Viktora Janukoviča i raspisao prijevremene izbore za 25. maj, javlja reporter B92 iz Kijeva Aleksandra Godfroa.

Kako je najavio jedan od lidera demonstracija, raspravljaće se i o mogućem hapšenju aktulenog predsjednika Janukoviča. 

Parlament, ukrajinska Vrhovna rada, prije rasprave o Janukoviču je proglasio za separatiste i naredio hapšenje zvaničnika sa istoka Mihalia Dobkina i njegove pristalice, koji su ranije danas osporili legitimitet odluka u Kijevu. 

Odluke koje donosi parlament ne priznaje ni predsjednik Janukovič. 

Istovremeno, "Raša tudej" javlja da šef diplomatije Rusije Sergej Lavrov "deli zabrinutost sa Francuskom, Njemačkom i Poljskom da opozicija ne može da ispuni svoje obaveze".

 Sve administrativne zgrade u Kijevu su pod punom kontrolom demonstranata, a odluke za koje glasaju poslanici se trenutno usvajaju bez predsjedničkog potpisa. 

Parlament Ukrajine, Vrhovna rada, ranije danas je imenovala novog predsjedavajućeg, razriješila je dužnosti državnog tužioca, imenovala je novog šefa Ministarstva unutrašnjih poslova, potvrdila odluku o oslobađanju Julije Timošenko i usvojila odluku o povratku na Ustav iz 2004. godine. 

Sporazum između predsjednika i opozicije predvidio je prijevremene izbore u decembru, ustavne promjene i formiranje nove koalicione vlade, ali je odluke parlamenta, prema zakonu, trebalo da potpisom potvrdi aktuelni predsjednik. 

"Novi format funkcionisanja parlamenta počeo je kada je predsjednik otišao iz Kijeva i on omogućava usvajanje zakona bez potpisa Janukoviča, tvrde u Radi", prenijela je agencija RIA novosti. 

Inicijativa za opoziv predsjednika stigla je jutros u parlament, a na njeno usvajanje su pozvali i lideri opozicije, koji su zatražili vanredne izbore 25. maja. 

Zapadne diplomate su upozorile da Janukovič nema namjeru da podnese ostavku, a njegovi saradnici su rekli da će on potpisati sve zakone inicirane jučerašnjim sporazumom, ali da je "Ukrajina uređena zemlja koja funkcioniše po pravilima zakona, a ne revolucije". 

"Janukovič će ostati predsjednik sve do novih izbora. On je legitimno izabran predsjednik i niko ne postavlja pitanje njegovog legitimiteta", rekao je za BBC vicepremijer Konstantin Griščenko.

 Janukovič je i sam kasnije rekao da "nema namjeru da ode", ali i da ne priznaje odluke koje se donose u Kijevu. 

Ranije su i na kongresu na istoku zemlje u Harkovu, lokalni zvaničnici osporili legitimitet odluka koje se donose u Kijevu. Oni su saopštili da "preuzimaju potpunu odgovornost za ustavni poredak zemlje" 

Kako javlja izvještač B92 iz Kijeva, ustupci Janukoviča opoziciji nisu dovoljni demonstrantima na ulici, koji sada potpuno kontrolišu Kijev i naoružani patroliraju gradom. Lideri demonstracija traže hitnu ostavku predsjednika, ali neki od njih i da bude izveden pred sud.

B92