Ovo je jedan od najočuvanijih starih čeških gradova i odličan je primjer malog srednjovjekovnog grada čija je građevinska baština ostala netaknuta zahvaljujući mirnom razvoju tokom pet vijekova, zato je pod zaštitom UNESCO-a.
Foto: Wikipedia/ Ondřej Koníček
Većina kuća koju danas možemo vidjeti u njemu sagrađena je 16. i 17. vijeku oko Krumlovog dvorca.
Krumlov dvorac, glavno obilležje grada, sagradili su feudalci u gotskom stilu nešto prije 1250. godine i on je drugi po veličini dvorac u Češkoj. Ovaj dvorac je od 1963. godine nacionalni spomenik, zaštićen je od strane UNESCO-a, kao i cio grad i veoma je dobro očuvan njegov originalni izgled.
Foto: Wikipedia/ Hu Totya
U sklopu dvorca nalazi se barokno pozorište koje ima sačuvanu originalnu mašineriju, binu i pomagala koje se koristi samo tri puta godišnje zbog svoje starosti. Jedna od predstava koja se u njemu izvodi jeste i barokna opera koja se igra pod svjetlošću svijeća.
Bina pozorišta, Foto: Wikipedia/ Alexwardle
Ostala gradska zdanja i spomenici većinom karakterišu stilovi gotike, renesanse i baroka.
Blizu grada je Šumava, najveći nacionalni park u Češkoj Republici, čije planine se protežu uzdužno uz granicu sa Njemačkom i Austrijom i pravi su raj za ljubitelje planinarenja, lova i biciklizma.
Foto: Wikipedia Jerzy Strzelecki
U ovom gradu održavaju se mnogobrojni festivali, a najpoznatiji je „Festival petolisne ruže“ koji se održava za vrijeme junske ravnodnevnice. Grad se tada dekoriše i izgleda kao pravi srednjevjekovni grad, a stanovništvo se oblači u kostime iz tog perioda. Za ovaj praznik se vežu razne aktivnosti, kao što su mačevanje, srednjevjekovne igre i narodno pozorište na dvorcu.
Češki Krumlov zadivio je i mnogobrojne umjetnike, pa su tako filmovi poput "Hostela" i "Iliuzioniste" snimani upravo u njemu.
(Prva)