Raste šećer u krvi
Istraživanja pokazuju da svakodnevna vožnja u automobilu uzrokuje rast šećera u krvi. To nije nimalo dobra vijest s obzirom na to da visok šećer vodi do dijabetesa – jedne od najčešćih bolesti današnjice.
Raste holesterol
Osim što raste šećer u krvi, redovna vožnja automobilom, odnosno vožnja na posao i nazad, uzrokuje i rast holesterola. To je potvrdilo nekoliko istraživanja, a stručnjaci upozoravaju da je holesterol siguran put do srčanih bolesti.
Raste rizik od depresija
Svakodnevna vožnja automobilom utiče i na psihičko zdravlje. Kako pokazuje istraživanje, redovna vožnja automobilom povećava rizik od depresije i anksioznosti. Smatra se da je to zbog nekretanja, ali i društvene izolacije.
Raste krvni pritisak
Jedno američko istraživanje pokazuje da redovna vožnja automobilom uzrokuje i rast krvnog pritiska. To je posljedica koja se javlja tokom nekoliko godina redovne vožnje i posebno je zabrinjavajuća jer visoki pritisak vodi do srčanih bolesti i potencijalno moždanog udara.
Javljaju se problemi s nesanicom
Ne možete da spavate? Razmislite koliko često se vozite. Istraživanje sprovedeno prije dvije godine pokazuje da 45 minuta svaki dan provedenih u automobilu utiče i na kvalitet sna. Takvi ljudi su iscrpljeni, ali uprkos tome loše spavaju i nerijetko pate od nesanice. I opet, uzrok je nekretanje.
Problemi s leđima
Očekivano, svakodnevna vožnja automobilom vremenom počinje da utiče i na bol u leđima. Ako svake nedjelje nekoliko sati sjedite na automobilskom sjedištu, možete vrlo brzo dobiti bol u leđima. Uz to, javlja se i bol u vratu i ramenima. Ako ne vježbate redovno, vremenom to može da postane ozbiljan problem.