Butan: Više od 80 posto zemlje leži na visini iznad 2000 m nadmorske visine
Manastir u Butanu

Izolovano carstvo

Butan: Više od 80 posto zemlje leži na visini iznad 2000 m nadmorske visine

Butan se graniči s Kinom na sjeveru i Indijom na jugu, a strancima je dopušten pristup samo u određene djelove države. Čak više od 80 odsto države smješteno je iznad 2000 metara nadmorske visine. Kroz Butan se proteže i najviši planinski vrh koji čovjek još nije osvojio - Fangkhar Puensum. Ovaj vrh visok je čak 7541 metar, što je visina na kojoj inače lete avioni.

Zemlja podređena čovjeku

U Butanu žive Ngalongi, Sharchopi i Lhotshampi. Sve tri grupe se nazivaju Drukpas, međutim, statistike pokazuju da je čak 50 odsto stanovništva iz susjednog Nepala. Od 1988. Vlada sprovodi izraženu politiku kulturne asimilacije.

Ta politika, nazvana i "butanizacija", sastoji se u pojačanom insistiranju na osnovama na kojima počiva država prema "tsa wa sum" (jedinstvo tri elementa, kralj, vlada i kraljevina) i nametanja obaveze kulturne asimilacije tradicije Ngalonga, a sastoji se u naredbi preuzimanja kodeksa ponašanja vladajuće grupe, nošenja tradicionalne odjeće Butanaca kao i proglašenje Ngalonga službenim jezikom.

Najveći grad je Thimphu sa 70.000 stanovnika, dok je drugi Phuntsholing sa svega 17.000 stanovnika. Kraljevina Butan ujedno je i jedina zemlja na svijetu koja je odbacila sistem BDP-a, pa blagostanje mjeri po nacionalnoj sreći kao i po principima duhovnog, fizičkog, socijalnog i ekološkog zdravlja stanovnika i okoline. Ovo je samo dokaz kako je tamo čovjek na prvom mjestu, ispred politike i ekonomije.

Dok cio svijet vodi rat s ekonomskim pokazateljima, ekološkim katastrofama i devastacijom okoline, Kraljevina Butan brine se da čovjek koji u njoj živi bude srećan.

Vlada je donijela nekoliko zanimljivih odluka kojih se ne bi posramila ni jedna zapadna država.

Naime, Butan je odlučio da će čak 60 odsto površine države zauvjek ostati šume, a s druge strane, zabranio je i izvoz drveta. Jedna od zanimljivosti je i dan za pješake, koji se dešava jednom mjesečno, i tada niko u državi ne smije da koristi automobil. Ipak, iako je u potpunosti okrenut održivom razvoju, Butan je još uvijek jedna od najsiromašnijih zemalja na svijetu, gdje čak četvrtina stanovnika preživljava s tek 1,25 američkih dolara dnevno, a njih čak 70 odsto živi bez električne energije.

Šta vidjeti u Butanu:

Thimphu

Buddha Point (Kuensel Phodang) je najveća statua Bude u zemlji. S tog mjesta pruža se fantastičan pogled na grad i dolinu Thimphu. Posjetite Changangkha Ihakhang – hram i samostansku školu osnovanu u 12. vijeku po izboru Lama Phajo Drugom Sfhigpo-a. Ako volite životinje i prirodu, svakako preporučujemo odlazak u mini zoološki vrt, Mitithang Takin, gdje su smještene rijetke životinje koje se mogu vidjeti samo u Butanu, Nepalu i Burmi. Takin se nalazi na listi međunarodnih agencija za očuvanje ugroženih vrsta. Od muzeja, preporuka je da posjetite muzej tekstila.

Punaka

Ako ćete putovati od Timpe do Punake, vozićete se kroz predivne pejzaže gdje ćete moći da posjetite tipična butanska sela. Na Dochu La prevoju koji je na oko 3000 metara, na vedar dan pruža se panoramski pogled na vrhove Himalaja pokrivene snegom po obroncima. Na putu se nalazi i hram koji datira iz 15. vijeka, a koji je posvećen božanskom čovjeku - Lami Dukpi Kinleyu, koji je postao poznat po svojima moćima da blagoslovom pomaže ženama da zatrudne.

To je hodočasnička stanica za parove bez djece do koje se može doći jedino šetnjom kroz pirinčana polja. Takođe, trebalo bi organizovati i posjetu Punaka Dzonku izgrađenom 1637. godine, koji je ujedno i najlepši hram u nekada glavnom gradu Butana.

Paro

Paro je grad koji zaista nudi pregršt aktivnosti. Svakako posjetite bazni logor – Ramthangu, i planinarite do najpoznatijeg manastira u cijelom kraljevstvu na ivici strme litice. Pješačenje u Paru je nezaobilazno, a pješački put do hrama je zaista spektakularan. Iako iziskuje određenu količinu fizičke spremnosti. Za stanovnike Butana je posjeta svetilištu jedna od obaveza koju će svaki budista barem jednom u životu ispuniti.

Postoji i mogućnost jahanja ponija, međutim, na njima možete doći samo do određenog dijela. Razgledajte manastir iznutra i nakon toga se zaputite prema ruševinama Drukgyel Dzonga, koju je 1646.godine sagradio Zhabdrung Ngwang Namgyel.

 

 

(RTCG)