Krv je obično crvena zbog hemoglobina, proteina koji je zadužen za nošenje kiseonika u crvena krvna zrnca, a koji apsorbuje mnogo plavog svjetla i reflektuje mnogo crvenog svjetla. Sjetite se nekoga ko poplavi u licu-to obično znači da u njegovom organizmu nema dovoljno kiseonika. Vene, za razliku od arterija, nose deoksigenisanu krv, koja u tkivu oko vena apsorbuje mnogo više crvenog svjetla od krvi bogate kiseonikom.
Što je više apsorbovanog crvenog svijetla, to ga manje vidimo. Kada se crveno svjetlo apsorbuje u vene, ali se i reflektuje sa tkiva oko vene, mi na površini kože vidimo da je crveniji dio iznad vene, a ne oko njih.
VENE DJELUJU PLAVO JER NOSE DEOKSIGENISANU KRV
Duboke vene će djelovati plavlje zbog deoksigenisane krvi koju sadrže, a koja reflektuje manje crvenog svjetla nego ostala tkiva.
Ovo kreira, svojevrsnu, optičku iluziju. Vena izgleda plavo, ne zbog toga što se reflektuje više plavog svjetla, već zato što se manje crvenog svjetla reflektuje iz same vene, a ne iz tkiva oko nje.
Zato što su talasi plavog svjetla kraći od crvenih, vene koje su duboko ispod površine kože će izgledati plavlje.
Ovo djeluje kontradiktorno, ali to znači da će apsorbovati dugačko, crveno svjetlo, a da će kratko, plavo, "udariti" na mjestu iznad vene i "odskočiti" nazad u naše oči prije nego što se uopšte apsorbuje.
Ukratko, vene djeluju plavo jer nose deoksigenisovanu krv, što znači da reflektuju manje crvenog svijetla od okolnih tkiva. A, što je dublja vena, to ona djeluje plavlje.
(Kolektiv.me)