Let avio prevoznikom Qatar Airways preko Ankare i Dohe do Bangkoka bio je prijatan. Za ljude koji do sada nisu letjeli na interkontinentalnim linijama, toplo preporučujem katarsku kompaniju koja važi za jednu od najboljih na svijetu.
Doduše, ako očekujete da ćete tokom ljeta uživati i u dobrom zalogaju, možete biti razočarani, jer je ponuda nešto lošija od one koju očekujete od kompanije sa pet zvjezdica.
Za presijedanje u Turskoj ili Kataru vize nisu potrebne, jer je riječ o tranzitu, a to znači da ne možete napuštati aerodromsku zgradu.
Ipak, neće vam biti dosadno, jer na aerodromu ima mnogo sadržaja.
Pripremite se na gužvu koja će vas sigurno čekati na aerodromu u Bangkoku.
Ako planirate da odmah razmijenite novac, za to odredite samo manju sumu, jer je, kao i svuda na aerodromima, kurs izuzetno nepovoljan.
Prevoz u Bangkoku
Foto: Vladimir Paunović
Teško je riječima opisati koliko je Bangkok veliki. To shvatite tek kad morate da se prevezete od tačke A do tačke B.
Saobraćajnice su preopterećene i postoje periodi tokom dana kada je gotovo nemoguće bilo gdje stići na vrijeme, naročito ako vam se, kao meni, desi da vas zateknu neki građanski protesti.
Ipak, kada stignete na odredište i spremite se za noćno istraživanje Bangkoka, osjetićete sasvim novu energiju.
Za početak treba da znate koje opcije imate.
Autobus broj 10, koji vozi do centra, možete "uhvatiti" čim izađete sa aerodroma.
Ako ipak želite da idete taksijem, morate ubjeđivati vozača da upali taksimetar. Cijene vožnji variraju – od 300 i 350 BHT, do čak 600.
Kada poželite da istražujete grad, a ne pješači vam se, jeftin izbor je tuk-tuk, jedan od simbola Bangoka, a za to zadovoljstvo potrebno je da izdvojite između 150 i 400 BHT.
Motor ili skuter mogu biti izbor samo za veoma hrabre, jer ovdje saobraćajna pravila gotovo da ne postoje.
Sky train, nadzemni metro, daje možda i najveću uštedu vremena.
Posebna kategorija je vožnja rijekom i obilasci hramova – najpoznatiji su Wat Po i Wat Arun koje ne smijete propustiti.
Novac, vrijednosti, telefon...
Foto: Vladimir Paunović
Kada konačno razmijenite novac u mjenjačnici, obavezno prebrojte dobijeni iznos i to na licu mjesta. Imajte u vidu da su novčanice različitih apoena veoma slične, pa greškom lako možete dati 2.000 BHT, umjesto 200.
U hotelskoj sobi ne ostavljajte ništa od dragocjenosti, ako ne planirate da iznajmite i sef, što vam toplo preporučujem.
Naime, krađe u hotelima su veoma česte, pa i samo osoblje upozorava na mogući nestanak vrijednih predmeta i novca. O kradljivcima mislite i dok ste na ulici, a naročito u blizini hramova ili drugih većih atrakcija.
Kada je riječ o telefoniranju, najgora opcija su vam ulične govornice.
Automat kao da "jede" sekunde, a za isti novac mobilnim možete razgovarati daleko duže. Da bi to bilo moguće, morate dekodirati vaš ili kupiti novi, jeftin telefon po cijeni od dvadesetak eura (oko 800 bata) i SIM karticu, pa za dva do tri eura možete razgovarati razumno dugo.
Noć u Bagkoku
Foto: Vladimir Paunović
Kao San Road je mjesto za mlade, jer živi bez prestanka. I u gluvo doba noći, ovdje možete pronaći restoran i bezbrojne klubove.
Ipak, ako u vidu nemate lud provod, trebalo bi da zaobiđete ovaj dio grada, barem kada je riječ o smještaju, budući da sigurno nećete moći da zaspite od buke.
Bangkok – sinonim za šoping
Chatuchak Weekend Market je među najvećim pijacama na svijetu. Obišao sam mnoge poznate pijace Evrope i Afrike, ali ovo...
Kada sam na ulazu u radnju pitao čovjeka kako da se snađem, on me je pitao koja vrsta robe me interesuje. Rekao sam mu da hoću sve da pogledam, a on se samo nasmijao.
Reći ću vam samo da su pijačni dani subota i nedjelja i da je pijaca podijeljena u segmente u zavisnosti od tipa robe. Šta god da vam je potrebno, ovdje ćete sigurno naći, ali će vam za to trebati vremena.
U Bangkoku se isplati kupovati i tehniku. Meka za ljubitelje "gedžeta" je Pantip Plaza gdje možete pazariti notebook za svega 200 eura. Novi telefoni i fotoaparati kreću se od 150 eura naviše.
Ukoliko vas interesuje garderoba, dobar izbor je MBK, nevjerovatno veliki tržni centar. Ovdje možete kupiti veliki "bek pek" ranac za 40 do 50 eura, a ako ste spremni da se cenjkate, i za manje.
Probati obavezno...
Foto: Vladimir Paunović
Među tajlandskim specijalitetima koje obavezno morate da probate su pad thai rezanci i morski plodovi, zatim tom yum supa sa rakovima, pržena govedina s karijem, piletina ili svinjetina sa čilijem ili bosiljkom, prženi đumbir uz izbor mesa po želji...
Ukusi će vam se vjerovatno dopasti, ali postoji mogućnost da ćete osjetiti stomačne tegobe zbog novih začina i namirnica, pa se postepeno navikavajte na njih.
Lista zanimljivih jela nema kraja, a ja sam bio toliko oduševljen, da sam kasnije i zbog ljutih specijaliteta imao stomačnih problema.
Sporazumijevanje
Foto: Vladimir Paunović
Izraz zahvalnosti i poštovanja koji ujedno znači i pozdrav je duboki naklon sa sklopljenim dlanovima. Ako ste pripadnica "ljepšeg pola", "zdravo" ćete reći kao " sawadee ká", dok muškarci pozdravljaju sa sa "sawadee kab".
"Kopkun ká" znači "hvala".
(B92)