Generalna skupština UN usvojila neobavezujuću rezoluciju kojom se proglašava nevažećim referendum o otcjepljenju Krima od Ukrajine i kasnije pripajanje crnomorskog poluostrva Rusiji.
Rezolucija je usvojena sa 100 glasova za, 11 protiv i 58 uzdržanih, a Srbija je među članicama UN koje nisu glasale.
Od 193 članice UN, pored Srbije nisu glasale ni BiH, Belize, Kongo, Obala Slonovače, Ekvatorijalna Gvineja, Gana, Gvineja Bisau, Iran, Izrael, Kirgistan, Laos, Liban, Maroko, Oman, Tadžikistan, Istočni Timor, Tonga, Turkmenistan, Tuvalu, Ujedinjeni Arapski Emirati, Vanuatu i Jemen.
Rezoluciju su podržale, između ostalih, Albanija, Austrija, Bugarska, Hrvatska, Kipar, Francuska, Nemačka, Grčka, Mađarska, Italija, Crna Gora, Rumunija, Slovenija, Makedonija i SAD.
Protiv su se izjasnili Jermenija, Belorusija, Bolivija, Kuba, Severna Koreja, Nikaragva, Rusija, Sudan, Sirija, Venecuela i Zimbabve, dok su među uzdržanima bili Brazil, Kina, Egipat, Indija, Pakistan, Južna Afrika, Urugvaj i Vijetnam.
Ukrajina je podnela nacrt rezolucije kojom se ponavlja da referendum na Krimu 16. marta nije validan, a članice UN pozivaju da ne priznaju nikakvu promjenu statusa crnomorskog poluostrva i da se uzdrže od bilo kakvih pokušaja modifikovanja ukrajinskih granica prijetnjom, upotrebom sile ili drugim nelegalnim sredstvima i poziva se na dijalog za rješavanje krize.
- To šalje poruku da međunarodna zajednica neće dozvoliti da ono što se desilo na Krimu bude presedan za dalje izazove pravilima iz okvira (Povelje UN) – rekao je vršilac dužnosti ukrajinskog ministra inostranih poslova Andrij Dešicja.
Tekst usvojene rezolucije veoma je sličan američkom nacrtu rezolucije od 19. marta koji je podnijet Savjetu bezbjednosti, a na koji je na Rusija stavila veto.
Za razliku od rezolucija SB UN, rezolucije Generalne skupštine nisu pravno obavezujuće i na njih se ne može uložiti veto.
Američka ambasadorka u UN Samanta Pauer rekla je da je bilo “krajnje obeshrabrujuće vidjeti kako se Rusija ponaša kao da Ukrajinci nemaju legitiman interes na Krimu”, prenio je Telegraf.
- Opravdano je da Ukrajina traži naše glasove u reafirmaciji i zaštiti svojih granica. Pozivamo vas da glaste za rezoluciju koja garantuje teritorijalni integritet i da poziva na diplomatsko, ne vojno rješenje ove krize – rekla je ona.
Rusija je ostala pri svom stavu, ističući da nije mogla da uskrati podršku stanovnicima Krima u njihovom pravu na samoopredijeljenje.
- Nekoliko vjekova Krim je bio sastavni dio naše zemlje, ali je proizvoljna odluka SSSR-a da ga prenese Ukrajini poremetila to priorodno stanje stvari – rekao je ruski ambasador u UN Vitalij Čurkin na sednici Generalne skupštine UN.