Korišćenje marihuane u medicinske svrhe
Ilustracija

Za i protiv

Korišćenje marihuane u medicinske svrhe

Marihuana bi u Srbiji mogla da se legalizuje, ali samo dozirano i isključivo u medicinske svrhe kao opijat, piše Blic.
Ovo u razgovoru za Blic zaključuje prof. dr Vladimir Kovčanin, poznati onkolog.
- Poput morfijuma, marihuana bi se koristila u terapiji za kancer i druga teža oboljenja. Kanabinoid, jedna od 60 supstanci marihuane, može da pomogne pacijentima sa neizlječivim bolestima i onima koji imaju vrstu tjelesne i duševne patnje. On ne može da izliječi, već da poboljša kvalitet života oboljelog, da popravi raspoloženje, poveća apetit i smanji bolove - kaže Kovčin.

On objašnjava da je u neku ruku to dobra opcija ako se ima u vidu da neki drugi opijati imaju mnogo neželjenih dejstava koja prave više štete i uzrokuju patnje pacijentima nego što im to čini sam bol. "Važno je napraviti razliku između marihuane kao lijeka i marihuane kao droge, jer ovo drugo nikako ne podržavam."

Da bi se uopšte legalizovala u medicinske svrhe, marihuana bi morala da bude registrovana u Agenciji za lijekove.

- Cijela procedura registracije bila bi ista kao kod morfijuma, jer bi marihuana morala da bude zavedena kao opijat. Ipak, pre toga je potrebno da se Agenciji javi zainteresovani proizvođač, dostavi svu neophodnu i obimnu dokumentaciju i dokaže da bi taj lijek pacijentima donijeo više koristi nego štete - objašnjava naš sagovornik.

Doktor procjenjuje da oko 80 odsto teže bolesnih pacijenata koriste alternativne vidove medicine, među kojima je i marihuana, kaže dr Vladimir Kovčin za Blic.

Draško Nikodijević, aktivista inicijative za legalizaciju medicinske marihuane u Srbiji, smatra da pacijentima samo treba omogućiti da dođu do lijeka i da zbog toga ne budu kažnjeni.

- Zato se zalažemo za izmjenu zakonske regulative koja će omogućiti teško bolesnim ljudima da bez skrivanja koriste marihuanu - poručuje Nikodijević.

 

On je bio aktivista iste inicijative kada se u Mičigenu mjenjao zakon. Rezultati su, kaže, nadmašili očekivanja, ali ne poriče da je bilo i problema.

- Dolazilo je do zloupotrebe kada je proizvođač proizvodio više nego što je mogao legalno da proda. Država u tom slučaju samo treba da omogući otkup viška i tako spriječi mahinacije – dodaje on.

Najviše skepse, ipak, ima među psiholozima i psihijatrima, naročito među onima koji rade sa zavisnicima od narkotika.

- Ljudi koji koriste marihuanu imali su samo probleme zbog toga. Svakodnevno konzumiranje marihuane može dovesti do psihičkih problema, psihoze, paranoidnih ideja, amotivacionog sindroma - kaže Slađana Dragišić Labaš, profesorka Filozofskog fakulteta, zaposlena u klinici "Dr Laza Lazarević".

Konoplja (biljka iz koje se dobija marihuana) se za liječenje koristila u drevnom Egiptu, Indiji i Grčkoj. Spominje je i Herodot. Tokom srednjeg vijeka, islam je takođe prihvatio razliku između korišćenja konoplje u cilju liječenja i zarad zadovoljstva.