RONALDO I FINALE FRANCUSKE 1998
Finale Svjetskog prvenstva 1998. godine nije moglo donijeti dvije jače reprezentacija u tom trenutku. S jedne strane domaćin predvođen jednim od najvećih genijalaca Zinedinom Zidanom, s druge Brazil nošen golgeterskim sposobnostima Ronalda kojega su upoređivali s velikim Peleom. Ali, finale je bila jednosmjerna ulica – Brazil gotovo da nije pružio nikakav otpor, a posebno je blijed bio Ronaldo s kojim očito nešto nije bilo u redu. Teorija, kojima se objašnjava Ronaldova bolest je više – od namjernog trovanja od strane Francuza do toga da je imao napade nekoliko sati prije finala i da nije trebalo da igra sve dok se nije umiješao "Nike" koji bio zabrinut za gubitak velike reklame na najvažnijoj fudbalskoj predstavi.
BEBEOV TRANSFER U MANČESTER JUNAJTED
Teško je zamisliti da bi veliki Ser Aleks Ferguson iskeširao devet miliona eura za igrača koji nikada nije pokazao veliki talenat, i koga nikada nije vidio kako igra. Ali upravo se to dogodilo 2010. godine kada je Mančester kupio portugalskog napadača Bebea, igrača koji se nije nametnuo niti u Mančesteru, niti u klubovima u koje je posuđivan. Prva misao bi bila da mu je cijena vještački nabijena kako bi zaradili agenti, pogotovo nakon što se saznalo da je Bebeov agent ujedno i agent bivšeg Fergusonova pomoćnika Karlosa Keiroza. Ali, priča postaje još mutnija. Nani je tokom igranja za Portugal slučajno uzeo zabranjene supstance, upravo u vrijeme kada je reprezentaciju vodio Kueiroz te je poslan kući zbog misteriozne povrede nekoliko sati prije nego je trebalo da se podvrgne testu. Stoga se nagađa da je nepotrebna skupa kupovina Bebea bila zahvala Kueirozu zbog spašavanja Nanija.
USPJEH JUŽNE KOREJE NA SP 2002.
Svi volimo lijepe fudbalske priče o uspjesima malih reprezentacija na svjetskoj sceni, pa je tako i Južna Koreja trebala biti prava bajka da nije bilo dvije itekako sumnjive pobjede. Prvo su u osmini finala izbacili Italijane nakon što je Azurima neopravdano isključen Toti, te još neopravdanije poništen gol u produžetku kojim bi italijani zbog tadašnjeg pravila Zlatnog gola otišli dalje. Sudija susreta Bajron Moreno je više puta suspendovan zbog svojih sumnjivih odluka, a nedavno je služio i zatvorsku kaznu zbog krijumčarenja heroina!? Priča se nastavila i u četvrtfinalu protiv Španije kada je Furiji poništen ne jedan, već dva gola (od čega bi ovaj drugi ponovo bio zlatni pogodak!). Nakon ovog susreta čak su i jedne korejske novine napisale da njihov uspjeh više nije bajka!
KATAR 2022
Svjetsko prvenstvo na temperaturama od preko 40? Zvuči kao neslana šala, ali upravo nas to čeka za osam godina, osim ako se termin ne pomjeri za zimu. Međutim, veliki otpor toj ideji prave najveće lige i klubovi jer bi prvenstvo omelo raspored takmičenja po ligama i najvažnije – Ligi šampiona. Pravilo po kojem se svako novo prvenstvo igra na drugom kontinentu mnogi s podsmjehom gledaju, ali ako se već drže tog pravila, zar nije bilo druge države nego Katara koji je još najmanje poznat po fudbalu? Takva odluka jednostavno mora biti sumnjiva pa ne čudi da se prstom vrlo brzo uprlo u FIFA-inog potpredsjednika Džeka Varnera koji je navodno nagrađen sa dva miliona dolara provizije za pobjedu Katara! S obzirom da se FIFA već prije pokazala kao ne odveć poštena organizacija, malo koga bi iznenadilo kada bi se i dokazale zakulisne igre iza odluke o dodjeli domaćinstva Kataru!
CALCIOPOLI
Iza imena Calciopoli krije se najveći skandal u italijanskom fudbalu, namještanje utakmica u Seriji A i Seriji B u sezoni 2004/05. U namještanju su prednjačili Juventusovi manageri Lućano Mođi i Antonio Giraudo, a osim Juventusa učestvovali su i Milan, Fiorentina, Lacio i Ređina. Najgore je prošao Juventus koji je izbačen iz Prve lige i oduzete su mu dvije titule. Milan je kažnjen oduzimanjem 30 bodova u sezoni 2005/06, a pravo na nastup u evropskim kupovima za tu sezonu je oduzet Fiorentini i Laciiu. Međutim, u Juventusu i danas smatraju da su neopravedno kažnjeni jer telefonski pozivi Mođija i Girauda u kojima su birali suce koji će im suditi nisu dokazani. A u Juventusu „znaju“ i ko je krivac i prstom upiru u pravcu Intera za koje tvrde da su im smjestili kako bi pokrenuli dominaciju plavo-crnih.
ASRENALOVE LASANJE
Ostalo je još samo posljednje kolo Premijer lige u sezoni 2005/06, a Arsenal i Totenhem su se takmičili za posljednje mjesto koje je vodilo u Ligu šampiona. Totenhem je u posljednjem kolu igrao protiv Vest Hema, i pobjeda bi ih bez obzira na rezultat Arsenala odvela u Ligu šampiona. Ali, Totenhem je izgubio jer se ni više ni manje nego 10 igrača žalilo na velike stomačne probleme praćene dijareom. Svih 10 igrača je za večeru noć prije susreta izabralo isto – lasanje! Večera je očigledno bila pokvarena, što ih je na kraju stajalo plasmana u Ligu šampiona, a sumnja je pala na koga drugog nego na – Arsenal. Neki teoretičari zavjere tvrde da iza svega stoji Arsenal, dok drugi okrivljuju Arsenalove navijače. Na kraju uvijek postoji i mogućnost da je sve bilo samo slučajno…
UNICEFOVA POMOĆ BARSELONI
Ko se još ne sjeća meča između Čelsija i Barselone na Stamford Bridžu, susreta u kojem je Čelsi oštećen za barem nekoliko jedanaesteraca. Najstrožije kazne su bile toliko vidljive da su i Barselonini navijači i danas u čudu kako nisu svirani. Vidjeli su ih svi osima sudije Tom Hening Ovreboa za koga su se mnogi i prije utakmice čudili zašto mu je povjeren tako važan susret. Mnogi, uključujući Žozea Mourinja, će odgovor pronaći u Unicefu! Od 2006. Barselona je ne samo nosila Unicefov logo na svojim dresovima već je donirala i milion i po eura Unicefu! A taj potez je u UEFA-i dočekan s velikim odobravanjem. Tolikim odobravanjem da je, prema Mourinju i mnogim teoretičarima zavjere, od tog trenutka Barselona uvijek mogla da računa na pomoć sudija.
Izvor: sportski.net