NATO: Rusi pogrešno tumače Kosovo
Sjedište NATO u Briselu

"Spriječili masovno kršenje prava i ubijanje civila"

NATO: Rusi pogrešno tumače Kosovo

NATO je objavio dokument kojim objašnjava svoju poziciju prema nizu optužbi Rusije na račun Alijanse, navodeći da su zasnovane na pogrešnom tumačenju činjenica.

Kako je navedeno, ignorišu se napori koje je NATO uložio u izgradnju partnerstva sa Rusijom. 

U dokumentu objavljenom na sajtu NATO navodi se da je "ruska agresija na Ukrajinu" dovela do međunarodne izolacije Rusije, uključujući potpuni prekid praktične saradnje NATO sa Rusijom. 

Rusija je takođe iznijela, kako navodi NATO, neosnovane napade na legitimnost ukrajinskih vlasti i upotrijebila je silu da bi uzela dio teritorije Ukrajine. 

Odgovarajući na ruske kritike u vezi sa legitimnošću vojnih akcija NATO snaga na Kosovu, Alijansa navodi da su operacije oko Kosova uslijedile nakon godinu dana intenzivnih napora UN i Kontakt grupe, čiji je član bila i Rusija, kako bi se našlo mirno rješenje. 

"Savjet bezbjednosti UN je u nekoliko prilika označio etničko čišćenje Kosova i sve veći broj izbjeglica kao prijetnju po međunarodni mir i bezbjednost", tvrdi NATO i objašnjava da je operacija pokrenuta uprkos odustvu odobrenja Savjeta bezbjednosti kako bi se "spriječilo masovno kršenje prava i ubijanje civila". 

Nakon vazdušne akcije, naknadna operacija koju je predvodio NATO i misija KFOR, koja je u početku uključivala i Rusiju, bila je pod mandatom UN i u skladu sa rezolucijom 1244 sa ciljem da se obezbijedi sigurno okruženje na Kosovu, kaže se u dokumentu. 

To je dovelo do gotovo desetogodisnjeg perioda diplomatskih aktivnosti, pod okriljem UN, da bi se pronašla politička solucija i riješio konačni status Kosova, kako je to propisano rezolucijom UN 1244. 

Operacija na Kosovu spovedena je nakon iscrpnih diskusija u kojima je učestvovala cjelokupna međunarodna zajednica kako bi riješila dugotrajnu krizu, navodi NATO. 

Na Krimu, gdje ne postoje dokazi o krizi i nema pokušaja da se pregovorima dođe do bilo kakvog rješenja, Rusija je zaobišla čitavu međunarodnu zajednicu, uključujući UN, i jednostavno okupirala dio teritorije druge zemlje, tvrdi se u dokumentu NATO. 

Rusija tvrdi da je aneksija Krima opravdana mišljenjem Međunarodnog suda pravde o nezavisnosti Kosova, a ruski lideri navode da je presedan za takozvanu deklaraciju o nezavisnosti Krima upravo mišljenje tog suda o Kosovu. Međunarodni sud pravde je, međutim, jasno naveo da njihovo mišljenje ne predstavlja presedan, navodi NATO. 

Sud je saopštio da mu je postavljeno "usko i specifično" pitanje o nezavisnosti Kosova pri čemu to ne bi pokrilo šire legalne konsekvence te odluke. 

Sud je naglasio okolnosti u kojima bi težnje za nezavisnošću bile ilegalne. To bi podrazumijevalo "da su povezane ili bi mogle biti povezane sa nezakonitom upotrebom sile", kaže NATO u svom dokumentu. 

Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov je naveo ranije u tekstu u Gardijanu da "pokušaji onih koji su organizovali secesiju Kosova od Srbije i Majote od Komorskih ostrva da stave pod sumnju slobodno izražavanje volje stanovnika Krima ne može drugačije da se ocijeni, nego kao flagrantna demonstracija dvostrukih standarda". 

Primer za "nezakonitu upotrebu sile" bila bi invazija i okupacija susjedne zemlje - upravo ono što je Rusija učinila. 

Uz to, proces koji je vodio proglašenju nezavisnosti Kosova trajao je godinama i vodile su ga UN. Sve te činjenice Rusija previđa, navodi NATO. 

U dokumentu Alijansa komentariše i tvrdnje Rusije u vezi sa obećanjem NATO da neće sprovoditi politiku širenja u istočnoj i centralnoj Evropi i da neće stvarati vojnu infrastrukturu blizu granica sa Rusijom niti stalno tamo raspoređivati trupe. 

"Takva obaveza nije bila preuzeta", poručuju iz NATO i dodaju da bi takvo obećanje, da je bilo dato "trebalo da bude pismeno formulisano u vidu zvanične odluke svih članica NATO". 

Iz Alijanse odbacuju i tvrdnje Rusije da su ignorisali njenu zabrinutost u vezi sa protivraketnom odbranom, napominjući da su, naprotiv, stalno traži mogućnosti saradnje s Rusijom u oblasti PVO. 

Kako se navodi u dokumentu, ruski nezavisni vojni eksperti jasno su ukazivali da program PVO NATO nije mogao da predstavlja nikakvu prijetnju za Rusiju niti da smanji efikasnost njenih strateških snaga za odvraćanje. 

"Ruska vlada koristila je PVO kao izgovor za optužbe, a ne kao mogućnost za partnerstvo", smatra NATO, a piše B92.