Uhapšeni članovi tri balkanske bande
Ilustracija

U operacijama "Mehaničar", "Alkatraz" i "Šiling" uhapšeno ukupno 68 lica

Uhapšeni članovi tri balkanske bande

Austrijska policija u saradnji sa više država EU uhapsila je članove tri bande sa zapadnog Balkana, koji su se bavile pljačkama, švercom narkotika i naoružanja.

Savezna kriminalistička služba (BK) saopštila je danas da je uhapšeno ukupno 68 lica, od kojih 19 u Austriji, piše Tanjug.

Ernst Gajger iz kriminalističke službe je objasnio da su u operacijama "Mehaničar", "Alkatraz" i "Šiling" razbijene tri veoma "dovitljive bande."

Tako je banda iz radionice na Kosovu sakrila drogu u duplom dnu jedne prikolice, druga je koristila mogućnosti za pljačku putujući prikrivena kao klub navijača srpskog fudbalskog kluba, dok je treća banda nabavljala oružje za okršaj bandi za bajkersku grupu "Anđeli pakla" u Švedskoj.

Prema Diteru Čefanu iz Savezne kriminalističke službe radilo se o dva kalašnjikova koja su pronađena u Austriji.

Akciju protiv tri bande omogućio je projekat, uspostavljen 2013., koji ima za cilj zajedničku borbu protiv organizovanog kriminala u zemljama zapadnog Balkana.

Pod rukovodstvom austrijske kriminalističke službe je u saradnji sa Mađarskom i Slovenijom pokrenuto 12 istraga, tri operacije je zaključeno u aprilu, dok je daljih devet još u toku.

Prema Kancelariji UN za borbu protiv organizovanog kriminala i narkotika (UNODC), čije je sjedište u Beču, organizovane kriminalne bande godišnje ostvaruju dobit u visini od 870 milijardi dolara, zbog čega kriminalistička služba pridaje veliki značaj borbi protiv organizovanog kriminala, posebno kroz medjunarodne bezbednosno-političke srategije.

Posebno težište je na zapadnom Balkanu, jer je tamo uočeno da se kriminalne organizacije sve više šire, pošto teška ekonomska situacija u mnogim državama pooštrava problem s kriminalom.

Ljudi, koji su u teškoj finansijskoj situaciji, na Balkanu se regrutuju kao "vojnici" za te bande, a kao honorar za kriminalne radnje "oprašta" im se dug, prenio je Gajger.

Pojedini pljačkaši zlatara, prema njegovim riječima, mogu zadržati deo plijena.

"Vojnici" ne moraju da se brinu ni o čemu, jer ih ljudi iz logistike bande dovode u Austriju, sređuju smještaj i nalažu koje će kriminalno djelo počiniti.

Gajger ukazuje da se nalogodavcima teško šta može dokazati, izuzev ako se pronađu tragovi na oružju koje stavljaju na raspolaganje za pljačke.

Zbog toga je cilj projekta bio da se strukture bandi razbiju u zemljama porijekla.

"Očekujemo da neće biti više slani "vojnici"", kazao je Gajger ukazujući da je od razbijanja srpske bande "Pink Panter", na primjer, u Austriji došlo do pada pljački zlatara.