Šulc: Samo zajedno smo jaki, članstvo u EU znači bolji život građana
Martin Šulc

Unija sjutra slavi deceniju od istorijskog proširenja

Šulc: Samo zajedno smo jaki, članstvo u EU znači bolji život građana

Evropska unija sjutra obiljeležava desetu godišnjicu proširenja na 10 zemalja na istoku i jugu Evrope, najvećeg u istoriji EU po broju zemalja, stanovnika i teritoriji.

Sa tim proširenjem broj stanovnika EU se povećao za 75 miliona na više od 450 miliona, broj zvaničnih jezika u Uniji sa 11 na 20, dok se teritorija povećala za 738.000 kvadratnih kilometara na 3,9 miliona kvadratnih kilometara. U članstvo EU su tada stupile Estonija, Letonija, Litvanija, Poljska, Češka, Mađarska, Slovačka, Slovenija , te Kipar i Malta.

Predsjednik Evropskog parlamenta Martin Šulc, u izjavi dostavljenoj portalu Kodex, kaže da je proširenje prije deset godina bio istorijski trenutak za ujedinjenje Evrope nakon podjela tokom perioda Hladnog rata, a proces je pokrenut posle pada Berlinskog zida 9. novembra 1989. godine.

"Proširenje je jedan od najuspešnijih politika EU . Perspektive članstva u EU ohrabruju zemlje kandidate da izgrade transparentne i predvidljive političke i ekonomske sisteme, da obezbijede vladavinu prava i iskorenjivanje korupcije . Nove članice EU su dobile ogromna EU sredstva za izgradnju puteva, otvaranje novih radnih mjesta, da se posvete se unapređenju životne sredine, stvaranju boljih uslova za život građana...Izgradili smo najveći unutrašnje tržište na svijetu i trgovinski blok . Kada slavimo proširenje EU , treba da se prisjetimo da smo samo zajedno jaki i možemo se takmičiti sa drugim regionima u globalizovanom svijetu . Godišnjica proširenje je podsjetnik vrijednosti jedinstva i saradnje , u vrijeme kada mnogi populisti , demagozi i ksenofobi pokušavaju da potkopaju vjeru u naš evropski projekat", poručio je Šulc.

Da podsjetimo, U decembru 2002. lideri EU su zaključili da 10 od 13 zemalja kandidata, odnosno sve osim Bugarske, Rumunije i Turske, ispunjava uslove za pristupanje EU. 

Budućih 10 članica je 16. aprila 2003. godine u Atini potpisalo Ugovor o pristupanju, a zatim 1. maja 2004. godine pristupilo Uniji nakon ratifikacije ugovora.

Zemlje su morale da ispune ekonomske i političke uslove za članstvo poznate kao Kriterijumi iz Kopenhagena, odnosno da budu stabilne demokratije sa funkcionalnom tržisnom ekonomijom, u kojima će se poštovati ljudska prava, biti uspostavljena vladavina prava i štititi manjine.