Šta nam se dešava tokom vožnje toboganom?
Ilustracija

Izazov za avanturiste

Šta nam se dešava tokom vožnje toboganom?

Uzbudljivi? Zastrašujući? Zabavni? Tobogani su pravi izazov za sve avanturiste, ali i za naš organizam koji tokom vožnje mora brzo da odreaguje na novonastalu haotičnu situaciju.

Tokom vožnje toboganom na tijelo djeluju različite gravitacione sile. Takozvana sila teže na Zemlji označava se sa 1g i upravo je to sila koja nas zadržava na tlu.

Za vrijeme vožnje toboganom ta sila može da se upetostruči – prije svega tokom strmih padova, iznenadnih pokreta, lupinga i naglih promjena pravca. Putnik sa masom od 60 kilograma tada ima osjećaj da teži 300 kilograma!

Potpuno otkačeno se i osjećaju gosti zabavnih parkova kada centrifugalna sila poništi djelovanje sile gravitacije. Oni se podižu sa sjedišta i u jednom trenutku se nalaze u bestežinskom stanju. To inače doživljavaju samo astronauti.

Naš centar za ravnotežu je bespomoćan tokom ovakve vožnje. Informacije pristižu u mozak u neuređenom obliku. Naš um nema odgovor na to, i ubrzo zaboravimo šta je gore, a šta dolje!

Ali ljudi ne žale novac na ovakvim vašarima. Ipak, oprez! Brze vožnje nisu uvijek prijatne. Tijelo ne prepoznaje ovakvu situaciju. Krv navire u glavu i izaziva visoki pritisak. Signali koji se tom prilikom šalju u mozak takođe mogu da dovedu do mučnine, a često se javljaju i vrtoglavica i povraćanje.

Astronauti to nazivaju „svemirska bolest“ i pate od ovih simptoma tokom prvih dana u vasioni.

(b92)