Koja su najprljavija mjesta u avionu?
Ilustracija

Higijena

Koja su najprljavija mjesta u avionu?

Kada se radi o putovanju avionom, mnogima se prilikom svakog ulaska u kabinu u glavi vrti mali milion pitanja.

Osim klasičnog pitanja i nadanja o sigurnosti, mnogi se pitaju, sasvim opravdano, da li je voda u avionu sigurna, možemo li se razboljeti od vazduha u kabini ili pak – mijenja li posada uopšte one jastučnice na sjedištima.

Slijede odgovori, a neki vam se sigurno neće dopasti...

Voda za piće u avionu je sigurna?

Ispitivanja pokazuju kako je voda za piće u avionim ponekad puna bakterija zbog kojih se možete razboljeti, a te podatke pokazuju testovi Agencije za zaštitu okoline i Volstrit Žurnala. A to važi i za kafu i čaj u avionu. Prema rezultatima istraživanja, voda u avionima je danas mnogo bolja nego što je bila prije, međutim činjenica je da su veliki kontejneri u kojima se u avionu drži voda itekako plodno tlo za razvoj bakterija.

Da li neko može da otvori vrata toaleta sa spoljašnje strane?

Da! Ako se neko zaglavi u avionskom toaletu, nema razloga da paničite – odmah iza znaka za zabranjeno pušenje obično se nalazi mali prekidač za otključavanje vrata.

Od vazduha u avionskoj kabini se možemo se razboljeti?

Pogrešno. Vazduh u avionskoj kabini se filtrira, a testovi nerijetko pokazuju veću čistoću od vazduha u bolnicama. Međutim, sve ostalo u avionu može da predstavlja opasnost za zdravlje. Na primjer, na stolovima se nerijetko bebama mijenjaju pelene na kome se mogu naći bakterije E.coli. Zato obavezno putujte sa dezinfekcionim maramicama i prebrišite površine koje dodirujete tokom leta, posebno ako putujete sa djetetom i naravno, dobro prebrišite ruke.

Jastuci, ćebad i slušalice čiste se i mijenjaju nakon svakog leta?

Posada aviona zatrpana je poslom, budžeti su mali – pa zaključite sami. Ako je vaš prekrivač uredno složen, a slušalice u plastičnoj kesici, imate sreće.

Da li je istina da maske sa kiseonikom imaju vazduha za svega nekoliko minuta?

Da, ali to nije tako loše kao što zvuči. Avioni su pod pritiskom uglavnom jer vazduh na devet hiljada metara ne sadrži dovoljno kiseonika. U vrlo rijetkim slučajevima pada pritisak u kabini, maske kiseonika se spuštaju i iako to može biti zastrašujuće, putnici ih koriste svega nekoliko minuta dok pilot spušta avion na oko tri hiljade metara gdje je nivo kiseonika kao na planinskim vrhovima.