Iako su mnogi skeptični, navijači Benfike ovo shvataju krajnje ozbiljno jer njihov klub nije izgubio dva ili tri evropska finala, nego osam.
Bio je kraj pedesetih godina prošlog vijeka kada je na klupu kluba iz Lisabona ravno iz redova velikog rivala Porta došao mađarski stručnjak jevrejskog porijekla. Gutman je u to vrijeme bio jedan od najcjenjenijih i najslavnijih trenera u fudbalu. Njegove ideje ostavljale su trag gdje god je radio po Evropi i Južnoj Americi. Bilježio je dotad Gutman uspjehe po Mađarskoj, radio u Rumuniji i na Kipru, vodio čak i klubove u Argentini i Brazilu, a bio je i na čelu Milana.
Po dolasku u Benfiku otkrio je Euzebija i, kaže legenda, dogovorio s njime ugovor u jednoj brijačnici. U svijet fudbala unio je revoluciju taktikom 4-2-4, a ubrzo s Benfikom uzeo, pokazalo se, njihova jedina dva evropska trofeja - titule Kupa šampiona 1961. i 1962.
Kad je obranio titulu šampiona Starog kontinenta, Gutman je od čelnika Benfike zatražio blagu povišicu, a oni su ga navodno hladnokrvno i arogantno odbili.
"U narednih 100 godina Benfika više neće biti šampion Evrope", navodno je tada poručio i prorekao Gutman.
Riječi Mađara tada niko nije shvatio previše ozbiljno jer Gutman je važio za veoma kontroverznu ličnost koja non-stop želi da bude u centru pažnje.
"Trener je kao lav. On dominira nad životinjama dok pokazuje samopouzdanje i nema straha. Kada se pojavi prvi nagovještaj straha u njegovim očima, on je izgubio. Tokom prve sezone trener radi tiho. Druga je već teža, a treća fatalna", znao je pričati Gutman, opisujući trenerski posao.
U 40 godina karijere promijenio je čak 25 klubova, a načini na koje je napuštao neke su za rubriku "Vjerovali ili ne". U rumunskom Siokanulu umjesto plate kao kompenzaciju je dobijao povrće, a kada je predsjednik kluba počeo da se miješa u vezi s početnim sastavom, pokupio se i otišao uz riječi:
"Imaš trenerske osnove. Sretno!"
U Kišpeštu, najvećem mađarskom klubu u periodu poslije Drugog svjetskog rata, Gutman se sukobio s Ferencom Puškašem, čijeg je oca naslijedio na trenerskoj klupi. Legendarnog golgetera nagovarali su da ignoriše Gutmanova taktička uputstva, a ovaj je na to napustio stadion, sjeo na tramvaj i zauvijek nestao. U Milanu su ga otpustili kada je bio vodeći na tabeli, a klub igrao sjajno. Nakon otkaza, Gutman je izjavio:
"Dobio sam otkaz iako nisam ni kriminalac ni homoseksualac."
Zbog svega ovog niko u Lisabonu ispočetka nije mario za Gutmanovo proročanstvo, ali kada su krenula neuspješna finala 1963, 1965. i 1968. mnogi su se sjetili njegovih riječi. Čak su u sezoni 1965/1966. vratili Gutmana, ali prokletstvo se nastavilo. Kad su uslijedili i porazi u finalu Kupa UEFA 1983. i finalu Kupa šampiona 1988, Gutmanova kletva je ozbiljno shvaćena pa je slavni Euzebio 1990. uoči finala Kupa šampiona sa Milanom u Beču otišao na jevrejsko groblje, gdje je 1981. pokopan Bela Gutman, kleknuo na njegov grob i zamolio za oproštaj. Ni to nije pomoglo, izgubili su sa 0:1. Benfika ima veliku armiju navijača, oko 224.000 su stalni članovi, a ukupno ih na svijetu ima oko 15 miliona. Kažu da i inače navijači Benfike, kada su u turističkoj posjeti, obavezno svrate do jevrejskog groblja kako bi skinuli kletvu sa svog kluba.
"Ne zanima nas Gutman. Zanima nas teren", danima je uoči finala sa Seviljom pričao trener Benfike Hore Hesus, ali uzalud. Kao što su prošle godine u finalu Evropske lige izgubili od Čelsija, tako su prošli i protiv Sevilje u srijedu veče.
Osam evropskih finala Benfike
1963. Kup šampiona, Benfika - Milan 1:2
1965. Kup šampiona, Benfika - Inter 0:1
1968. Kup šampiona, Benfika - M. junajted 1:4
1983. Kup UEFA, Benfika - Anderleht 0:1
1988. Kup šampiona, Benfika - PSV 5:6 (pen.)
1990. Kup šampiona, Benfika - Milan 0:1
2013. Evropska liga, Benfika - Čelsi 1:2
2014. Evropska liga, Benfika - Sevilja 2:4 (pen.)
Rakitić slavio poljupcem
Sevilja je treći put u istoriji osvojila drugo po rangu evropsko klupsko takmičenje i našla se u društvu Juventusa, Intera i Liverpula.
"Noge su mi se oduzele kad sam saznao da smo osvojili titulu. Vidjećete kakvo će nas ludilo dočekati u Sevilji, gradu koji živi za fudbal. Još ne mogu da dođem sebi", rekao je presretni hrvatski reprezentativac Ivan Rakitić, čiji je slavljenički poljubac sa timskim kolegom iz Sevilje Danijelom Karikom izazvao brojne polemike.
Sevilja je prethodno osvojila Kup UEFA 2006. i 2007.