Istraživači sa Univerziteta Stenford testirali su na miševima klasu malih molekularnih lijekova, poznatih kao PHD inihibitori.
Miševi su bili izloženi toksičnoj količini radijacije, a lijekovi su ih zaštitili od gastrointestinalnog sindroma, koji obično dovodi do smrti u roku od dvije sedmice.
"Ono što je zaista uzbudljivo jeste da ova protiv mjera ne samo da ublažava štetu od radijacije, nego je djelotvorna u vremenskom prozoru od 24 časa poslije izlaganja radijaciji", izjavio je radiološki onkolog Dejvid Kirš sa Medicinskog centra Univerziteta Djuk, u Sjevernoj Karolini.
Naučnici su iskoristili novo jedinjenje DMOG, koje blokira PHD proteine i već se koristi u liječenju hronične anemičnosti.
Životinje koje su primile dozu DMOG čak 24 časa poslije izlaganja radijaciji, ostale su u životu duže nego obično, a dvije trećine bile su žive 60 dana poslije izlaganja.
Vođa istraživanja Amato Đasija rekao je da je radijacija toliko opasna zato što nepovratno uništava DNK, što dovodi do odumiranja ćelija.
Radijacija prvo napada koštanu srž i mozak, ali su najosjetljivije na zračenje ćelije gastrointestinalnog trakta.
(Nezavisne)