Prva birališta otvorena su u Velikoj Britaniji i u Holandijij. U petak su glasali građani Irske i Češke, danas glasaju građani Letonije, Malte, Slovačke, dok će izborni dan za ostale države članice, uključujući Hrvatsku, biti nedjelja, 25. maj. U ova četiri dana, 400 miliona Evropljana imaće pravo odabrati koga žele na vlasti u Evropi. Ovo su osmi Evropski izbori. Glasaju građani 28 zemalja članica.
Pet godina Evropskog parlamenta u brojkama
U svom sedmom sastavu, od 2009. do 2014., Evropski parlament imao je više ovlašćenja nego ikada ranije. Po prvi put je odlučivao o cijelom EU-ovom proračunu kao i o velikim međunarodnim trgovinskim sporazumima, uz odlučivanje o većini evropskog zakonodavstva u čemu Parlament ima jednaka prava kao i nacionalne vlade u Savjetu.
Zadnjih pet godina, Evropska unija suočila se s izazovima svjetske financijske krize koja je ostavila trag u EU, posebno u nekim državama članicama. Mandat je obilježio i ulazak Hrvatske u EU.
Kako, dakle, izgleda zadnjih pet godina EU-a u brojkama:
28 država članica, 24 službena jezika
20 odbora, 2 pododbora, 3 privremena odbora
2821 sastanka odbora u kojima je usvojeno 2110 izvještaja i održano 491 saslušanja o pitanjima koja se tiču građana
260 dana plenarnog zasjedanja, 23 551 glasova, 21 298 usvojenih i 22 692 odbačena amandmana, 2790 usvojenih izvještaja od kojih su 1071 zakonodavni akti
Zastupnici su sastavili 28 840 pitanja EU institucijama
98 sastanaka održano je s nacionalnim parlamentima
1557 trijaloga
Zastupnici su između ostalog glasali za ukidanje troškova roaminga u EU-u do 2015. i za veća prava putnika. Odbacili su ACTA-u i SWIFT međunarodne sporazume kako bi zaštitili prava građana, usvojili su mjere kojima se uspostavlja bankovna unija i poboljšavaju prava penzionera.
Evropski parlament otvorio je vrata za 1,393.526 posjetitelja, dok je Parlamentarium imao 790 395 posjetilaca do 12.05.2014.
Više od 26 miliona nezaposlenih
Rezuultati evropskih izbora biće objavljeni u nedjelju u 23 sata. Kako Kodex saznaje iz više izvora, najnovija istraživanja pokazuju da bi euroskeptične stranke mogle da osvoje većinu glasova u Britaniji, Francuskoj, Italiji i Holandiji.
Valja ovdje naglasiti još jednu značajnu stavku. U EU, prema najnovijim izvještajima, ima više od 26 miliona nezaposlenih, pri čemu je u zemljama poput Grčke i Španije, bez posla više od polovine mladih. Baš na ovim podacima euroskeptične i desničarske stranke prikupljaju veliki broj poena na osnovu svojih antiimigracionih i antievropskih stajališta.
Najnovije ankete pokazuju da euroskeptici imaju značajnu podršku razočaranih glasača i da bi u novom sastavu Evropskog parlamenta mogli da osvoje blizu 100 mjesta, čime će se utrostručiti njihov broj u parlamentu sa ukupno 751 poslanikom. Anketa agencije "Pol voč" pokazuje da će konzervativne stranke imati nešto veću podršku od socijalista u novom parlamentu, pa bi Evropska narodna partija, koja okuplja evropske hrišćansko-demokratske i liberalno-konzervativne stranke, trebalo da osvoji 217 mjesta, a socijalisti i demokrate 201 mjesto. Najviše poslanika imaće Njemačka - 96, slijedi Francuska sa 74, dok će minimum od po šest mjesta imati Malta, Luksemburg, Estonija i Kipar.