Svo troje su izrazili želju da se izbori održe u mirnoj atmosferi.
Iz kancelarije njemačke kancelarke je saopšteno da su Merkel i Oland razgovarali s Putinom u kasnim popodnevnim satima i da su izrazili zabrinutost zbog situacije u Ukrajini.
Lideri tri zemlje su se složili da bi predsjednički izbori trebalo da se održe na miran način u što je moguće više djelova Ukrajine.
Kako je prenijela agencija AP, kancelarija njemačke kancelarke nije željela da saopšti da li je tokom razgovora bilo neslaganja medju sagovornicima.
Ukrajinci će sjutra birati naslednika svrgnutog predsjednika Viktora Janukoviča, poslije predizborne kampanje koja je bila u sjenci nasilja na istoku zemlje, a ako proteknu uspješno, izbori bi mogli da znače prekretnicu u dugotrajnoj ukrajinskoj krizi.
Zvaničnici u Rusiji i protivnici vlade u Kijevu tvrde da su nove ukrajinske vlasti nelegitimne, ali postoji nada da će, nakon što vršioca dužnosti predsjednika Aleksandra Turčinova zamijeni novoizabrani predsjednik, ukrajinske vlasti steći veću legitimnost i povjerenje, što je neophodno da bi se okončali višemjesečni neredi.
Ukrajinske vlasti, koje se suočavaju sa teškim zadatkom u istočnim oblastima pod kontrolom proruskih aktivista, ne štede napore kako bi omogućile održavanje izbora 25. maja, ali priznaju da možda neće biti moguće organizovati glasanje na istoku zemlje, prenosi Bi-Bi-Si (BBC).
Za sjutrašnje izbore nije odredjena minimalna stopa izlaznosti, već će se, ukoliko nijedan od 18 kandidata ne osvoji više od 50 odsto glasova, dva najbolje plasirana predsjednička kandidata suočiti u odlučujućem krugu koji će biti održan 15. juna.
Nešto više od 19 odsto od ukupno 35,5 miliona glasača u Ukrajini žive u tri proruska regiona, a to su Krim, Donjeck i Lugansk. Na poluostrvu Krim, koje je u martu pripojeno Rusiji poslije referenduma o otcepljenju, glasanja neće biti.
U Donjecku, gdje živi 9,3 odsto glasača, polovina oblasnih izbornih komisija je ili pod kontrolom proruskih aktivista ili bi moglo da bude napadnuto tokom glasanja, saopštili su izborni zvaničnici. U Lugansku, u kojem živi pet odsto ukrajinskih birača, dvije trećine lokalnih izbornih komisija je u sličnoj situaciji, piše B92.