Takođe, sada se više pažnje posvećuje prisutnim društvenim troškovima koji uključuju nasilje i druge vrste prestupa, te poteškoće koje nadziranje proizvodnje droge predstavlja za organe gonjenja. Kako na međunarodnom nivou tako i unutar Evropske unije, organizovane kriminalne grupe iz jugoistočne Azije povezuju se, među ostalima, s proizvodnjom kanabisa.
Ono što je zabrinjavajuće je to da postoje naznake da se one sada šire svoju djelatnost na proizvodnju i prodaju metamfetamina u određenim dijelovima srednje Evrope. Ovo je odraz opštih kretanja navedenih u nedavnoj analizi tržišta droga Europola i EMCDDA– e: kriminalne grupe sve se više međusobno povezuju te zauzimaju oportunistički pristup usmjeren na više proizvoda. Ovo se primjećuje kod kriminalnih grupa povezanih sa trgovinom heroinom za koje je sada prijavljeno da preprodaju kokain i metamfetamin u Evropskoj uniji koristeći uspostavljene heroinske puteve.
Kokain, amfetamini i ekstazi najčešće su korišćeni nezakoniti stimulansi u Evropi, dok se neke manje poznate supstancei, uključujući piperazine (npr. benzilpiperazin (BZP)) i sintetičke katinone (npr. mefedron i metilendioksipirovaleron (MDVP)) takođe mogu upotrebljavati na nezakonit način zbog svojih stimulativnih učinaka. Visoki nivoi upotrebe stimulansa povezuju se s određenim mjestima za ples, muziku i noćni provod, gdje se te droge često upotrebljavaju u kombinaciji s alkoholom. Podaci istraživanja pokazuju geografske razlike u obrascima upotrebe stimulansa u Evropi.
Kokain je češći na jugu i zapadu Evrope, amfetamini u središnjim i sjevernim zemljama, a ekstazi, iako na nižim nivoima pojavnosti, u zemljama na jugu i istoku. Podaci dobijeni analizom otpadnih voda koja je sprovedena u evropskoj studiji koja je obuhvatala više gradova takođe pokazuju razliku u regionalnim obrascima upotrebe. Relativno velike koncentracije amfetamina pronađene su u uzorcima otpadnih voda iz mnogih gradova sjeverne i sjeverozapadne Evrope, dok su najviši nivoi metamfetamina pronađeni u gradovima Češke i Slovačke.