Freedom House ima skalu ocjena od 1 do 7, gdje jedinica predstavlja najrazvijeniju demokratiju, a sedmica autoritarni režim.
Države u regionu u najnovijem izvještaju dobile su sljedeće ocjene: Srbija - 3,64; Crna Gora – 3,86; Makedonija – 4,00 ; Bosna i Hercegovina 4,43 te Kosovo – 5,14.
U Crnoj Gori je izborni proces dobio ocjenu 3,5. Kako se navodi u dokumentu, civilno društvo ocijenjeno je sa 2,75, nezavisnost medija, 4,5, dok je sistem vladavine na lokalnom nivou ocijenjen sa 3,25. Pravni okviri i nezavisnost dobili su ocjenu 4, dok je korupcija ocijenjena ubjedljivo najgore – ocjenom 5. Izvještaj se odnosi na period od 1. janauara do 31. decembra 2013. godine.
Freedom House u svom izvještaju ocjenjuje da su plodni razgovori oko statusa Srba na Kosovu, te miran prenos vlasti nakon izbora u Albaniji, doprinijeli značajnijem poboljšanju stanja u te dvije zemlje.
Perspektiva Makedonije, međutim, manje je ružičasta. Ta je država pala u kategoriju tranzitnih režima, 10 godina nakon što je iz te grupe izašla. Prije svega zbog pogoršanja medijskih sloboda u zemlji.
Dugotrajni politički zastoj i dalje paralizuje državnu vlast u Bosni i Hercegovini. To uslovljava i ocjenu napretka demokratije, koja je iz godine u godinu sve niža.
Iako su zabilježeni pozitivni pomaci, kao na primjer ulazak Hrvatske u EU, ili uspješan dijalog Srbije i Kosova, ipak i dalje, nefunkcionalne vlade konstantno obaraju demokratski rejting regiona.
Za sve države Zapadnog Balkana vrijedi ista ocjena u oblasti prava manjina, a posebno LGBT populacije. Iako se u posljednjih 10 godina primjećuje poboljšanje u civilnom društvu i dalje je izazov biti pripadnikom, ili samo simpatizerom najugroženiji manjine – lezbijki, gej ili ljudi s promjenjenim polom.
Na početku kolone država u kojima je čak opasno biti dijelom LGBT svijeta, stoji Rusija. Osim toga, negativni uticaj ruske politike odražava se i na zemlje u susjedstvu, tako da se zakon o zabrani homoseksualne propagande sada pojavljuje i u drugim evroazijskim državama, na primjer Azerbajdžanu i Kazahstanu.
Paralelno, civilno se društvo u Ukrajini i Kirgistanu pokazalo elastičnijim, pa su obje zemlje dobile bolje ocjene u toj kategoriji. Inače Kirgizstan je uz Gruziju jedina zemlja te regije u kojoj se dosljedno poboljšava situacija u civilnom društvu. Bjelorusija, Turkmenistan i Uzbekistan naznačeni su u istom poglavlju kao najgori.
Što se tiče država članica Evropske unije, primjećeno je jačanje korupcije u njenim članicama sa istoka. Navode se poimenično: Bugarska, Češka, Madjarska, Poljska i Slovenija.
U oblasti slobode medija smanjen je rejting Estoniji, Litvaniji i Češkoj, a jedina zemlja gdje je zabilježeno poboljšanje u ukupnom skoru jeste Rumunija.
Prije deset godina, jedna od pet osoba živjela je u autoritarnom režimu. Danas je to gotovo četiri od pet, s tendecijom pogoršavanja, kaže se u izvještaju Freedom House-a. Prema ispitivanjima ove nezavisne organizacije za nadgledanje, desetu godinu za redom, pada prosječna ocjena demokratije u svijetu.