Autori studije objavljene u švajcarskom časopisu “Granice u psihologiji” tvrde da je miris novorođenčeta toliko jak da je u stanju da u mozgu odrasle osobe probudi snažan osjećaj zadovoljstva, sasvim nalik onom koji se javlja kod zavisnika od psihoaktivnih supstanci.
Međutim, taj karakterističan miris tek rođene bebe nestaje šest nedjelja poslije njenog rođenja. Mada tačan molekularni sastav ovog mirisa još nije poznat, naučnici pretpostavljaju da se u njemu, između ostalog, nalaze molekuli plodove vode, kao i molekuli bjeličaste supstance koja štiti kožu fetusa tokom trudnoće.
Uprkos činjenici da babice bebu detaljno okupaju odmah poslije rođenja, tragovi ovih molekula zadržavaju se još šest nedjelja na njenoj koži, a naročito u kosi. Njihov miris snažno djeluje na odrasle osobe i u njima budi osjećaj neizmjerne sreće i zadovoljstva.
To su potvrdili i rezultati eksperimenta u kojem je učestvovalo 30 žena. One su zamoljene da pomirišu miris izdvojen iz benkica tek rođenih beba, a precizni aparati na koje su u tom trenutku bile priključene kod svih njih, bez izuzetka, zabilježili su pojačanu aktivnost onih dijelova mozga zaduženih za stvaranje osjećaja zadovoljstva.
(prva.rs)