Iako manje-više zakoni nigdje ne dopuštaju smeće na ulici, gotovo je nemoguće promijeniti navike ljudi koji i dalje iza sebe ostavljaju žvakaće gume, papiriće i razne druge otpatke. Gradovi o kojima ćete čitati ovdje u tome su uspjeli.
1. Frajburg, Nemačka
Osim što je jedan od najčistijih gradova na svijetu, Frajburg je i jedan od "najzelenijih". Poznat je po visokom životnom standardu, srednjevekovnom univerzitetu i brojnim modernim arhitektonskim zdanjima.
2. Oslo, Norveška
Oslo je glavni grad Norveške, ima 600 hiljada stanovnika i smatra se jednim od najčistijih gradova Evrope. Kako i ne bi, kada je način života ovdje drugačiji od bilo koje druge države na svijetu.
3. Helsinki, Finska
Očigledno je da su zemlje sjeverne Evrope najosvještenije po pitanju očuvanja prirode i čistoće. Tako je i Helsinki našao svoje mjesto na listi najčistijih gradova. On je takođe proglašen jednim od najpoželjnijih gradova za život.
4. Velington, Novi Zeland
Novi Zeland je poznat po prirodnim ljepotama o kojima država vodi računa. Najčistiji grad je Velington koji je ujedno i glavni grad, drugi po veličini u državi i najmnogoljudniji grad Okeanije.
5. Kopenhagen, Danska
Ponovo se vraćamo na sjever Evrope, tačnije u glavni grad Danske - Kopenhagen. Nalazi na istočnoj obali Baltika, s pogledom na grad Malme i švedsku obalu. Od 2000. godine ta dva grada su povezana mostom Eresund.
6. Kobe, Japan
I jedan japanski grad se nalazi na listi najčistijih na svijetu. Kobe ima dobro planiran sistem za skladištenje i recikliranje otpada, kao i brojne aktivne projekte koji se brinu da čistoća u gradu bude na zavidnom nivou.
7. Honolulu, Havaji
Honolulu je poznat kao destinacija koja nudi brojne prirodne ljepote. Stanovnici i vlast ulažu velike napore kako bi higijenu u gradu održali na nivou, što se i vidi na svakom koraku.
(Buka)