Ovaj plan, između ostalog, podrazumijeva bezbjednosne garancije za učesnike pregovora, amnestiju za one koji polože oružje i formiranje "tampon-zone" na rusko-ukrajinskoj granici, saopšteno je na Porošenkovoj zvaničnoj internet-stranici.
Plan od 15 tačaka, kako su prenijele ukrajinske i ruske agencije, predviđa garancije bezbednosti za sve učesnike pregovora, oslobađanje od krivične odgovornosti za one koji su položili oružje a nisu počinili teška krivična djela i oslobađanje talaca.
Takođe, predviđeno je formiranje tampon-zone na rusko-ukrajinskoj granici u dužini od 10 kilometara i povlačenje nelegalnih oružanih formacija, garantovanje koridora za povlačenje ruskih i ukrajinskih najamnika i razoružanje.
Plan podrazumijeva i formiranje jedinica u strukturi Ministarstva unutrašnjih poslova radi zajedničkog patroliranja, kao i oslobađanje administrativnih zgrada u Donjeckoj i Luganskoj oblasti koje su, kako se ističe, nelegalno zauzete, i obnavljanja rada lokalnih organa vlasti.
Desetom tačkom predviđeno je obnavljanje emitovanja centralnog RTV programa u Donjeckoj i Luganskoj oblasti.
Dokument predviđa i korake za decentralizaciju vlasti, kao što su izbor izvršnih komiteta, zaštita ruskog jezika i nacrt izmjena Ustava.
Jedna od tačaka je i najava da će se kandidature za čelnike oblasnih administracija - gubernatora, usaglašavati sa predstavnicima Donjeckog basena, a da će - ako saglasnosti ne bude, posljednju riječ imati predsjednik.
Planom je predviđeno i održavanje prevremenih lokalnih i parlamentarnih izbora, a dvije poslednje tačke dokumenta odnose se na socijalnu oblast, u kojima Porošenko obećava izradu programa za otvaranje radnih mjesta na istoku i obavljanje industrijskih objekata i socijalne infrastrukture, prenio je Ukrinform.
RIA Novosti podsjeća da je Porošenko u petak naredio obustavljanje vatre na nedjelju dana svim jedinicama snaga bezbjednosti angažovanim u specijalnoj operaciji na istoku zemlje.
Ukrinform je izvijestio da je američki predsjednik Barak Obama telefonom u petak sa njemačkom kancelarkom Angelom Merkel i francuskim predsjednikom Fransoa Olandom razmotrio situaciju u Ukrajini i da su oni pozdravili izjavu o jednostranom prekidu vatre, kao i da smatraju da Rusija treba da preduzme neodložne i konkretne korake radi deeskalacije situacije.
Agencije su prenijele i da je Evropska unija pozdravila Porošenkovu izjavu o prekidu vatre i mirovni plan, kao i da je Rusija pozvana da ga podrži.
Kremlj je saopštio da će pažljivo analizirati tekst o prekidu vatre a Itar-Tas su je u pres službi ruskog predsjednika rečeno da ona više liči na ultimatum pobunjenicima na jugoistoku.
"U takvoj situaciji ruska strana treba pažljivo da analizira sam tekst odgovarajuće odluke predsjednika Ukrajine i plan za njenu realizaciju. Prva analiza, na žalost, pokazuje da to nije poziv na mir i pregovore, već ultimatum pobunjenicimia na jugoistoku Ukrajine da polože oružje", navedeno je u izjavi iz Kremlja, u kojoj se ističe da "za sada nema glavnog elementa - predloga o početku pregovora".
Istaknuto je i da Moskva očekuje objašnjenje i izvinjenje za pucanje na rusku teritoriju sa strane ukrajinskog kontrolnog punka "Dolžanski", kada je ranjen ruski carinik i oštećena jedna zgrada.
Šef švajcarske diplomatije i predsjedavajući OEBS-a, Didije Burkhalter, pozdravio je proglašenje jednostranog prekida vatre kao značajnu šansu da se "otvori put ka održivom smirenju situacije u istočnim regionima u zemlji".
(B92)