Inicijativa za upis stećaka na UNESKO listu
Inicijativa za upis stećaka na UNESKO listu

Zemlje Balkana

Inicijativa za upis stećaka na UNESKO listu

Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Srbija potpisale su i predale danas Nominacioni dosije za upis srednjevjekovnih nadgrobnih spomenika - Stećaka, na UNESCO listu svjetske kulturne i prirodne baštine.

Kako je saopšteno iz Ministarstva kulture, a prenosi Portal RTCG, dosije je predat generalnoj direktorki UNESCO, Irini Bokovoj, na sastanku Savjeta ministara kulture Jugoistočne Evrope, koji je održan u Ohridu.

''Nominacioni dosije za upis Stećaka – srednjevjekovnih nadgrobnih spomenika, na UNESCO listu svjetske kulturne i prirodne baštine, jedan je od najznačajnijih međudržavnih, regionalnih projekata koji je počeo potpisivanjem pisma namjere 2009. Godine'', navodi se u saopštenju.

Za UNESCO listu, stećke su zajedno nominovale Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Srbija, a ukupno je nominovano 30 nekropola, od kojih su tri iz Crne Gore - Bare Žugića i Grčko groblje – opština Žabljak i Grčko groblje – opština Plužine. 

Nominacioni dosije u ime Crne Gore potpisao je predsjednik Crnogorske nacionalne komisije za UNESCO, Branislav Mićunović, koji je predvodio crnogorsku delegaciju na regionalnom sastanku. 

''Predaja nominacionog dosijea predstavlja svečani trenutak kojim je okončana višegodišnja, intenzivna saradnja četiri zemlje, kojim potvrđujemo uspješnost zajedničke misije u očuvanju, valorizaciji i promociji zajedničkog nasljeđa", rekao je Mićunović.

On je naveo da predaja zajedničke nonimacije stećaka predstavlja primjer dobre saradnje i uspješnog projekta ne samo te četiri države, već čitavog regiona.

"Mićunović je podsjetio da na jednom stećku sa nekropole Grčko groblje u Plužinama stoji „Bože, ja Petko krstjanin, primi dušu moju - braćo i družino molim vas ne gazite mimoidući jer sam ja bio kao i vi a vi ćete biti kao i ja smrtni“, te zaključio da svima koji djeluju u oblasti kulture ovo predstavlja značajnu poruku", navodi se u saopštenju.

Na sastanku je usvojena Ohridska strategija, koja daje osnove za intenziviranje kulturne saradnje u regionu Jugoistočne Evrope.