Pelenski osip, uz to što boli i peče, najčešće se razvije kod djece tokom ljeta, kad je bebi i bez toga vruće. Babica Nikki Khan godinama je sticala iskustvo u borbi protiv pelenskog osipa i danas ističe nekoliko stvari koje mogu pomoći u prevenciji razvoja ovog, i za bebe i roditelje, napornog stanja.
1. Mijenjanje pelene prije i poslije obroka/podoja je ključno za prevenciju razvoja pelenskog osipa. Steknite tu rutinu i držite je se, i beba će vam biti zahvalna.
2. Omogućite bebi što više vremena bez pelena. Cirkulacija vazduha oko bebine guze daće joj priliku da diše.
3. Budite oprezni prema mirišljavim sapunima, deterdžentima i baby maramicama. Mogu fino mirisati, ali su sastojci obično prejaki za nježnu bebinu kožu, pa može doći do nadraženosti što će povećati mogućnost razvoja osipa.
4. Ako ste sretnici čija beba spava cijelu noć, uvijek je stavite na spavanje u čistoj peleni. To je prilično logično, jer što je duže beba u prljavoj peleni, to je veća šansa da će razviti pelenski osip, budući da elementi iz urina i stolice nadražuju kožu, a da ne spominjemo činjenicu da je nošenje pune pelene neudobno.
5. Koristite kremu svaki put bez izuzetka. Koristite masnije kreme koje stvaraju deblji zaštitni sloj, ali i njeguju kožu i štite je od infekcija.
6. Ako nakon mijenjanja pelena bebu svaki put čistite čistom vodom, obavezno koristite mekani peškir ili pamučnu vatu za brisanje i sušenje, te pazite da koža bude potpuno suva, no da je pritom ne stišćete previše kako ne bi iziritirali kožu.
7. Na kraju, izbjegavaje korišćenje baby pudera pri prepovijanju jer to može uzrokovati još iritacija blokirajući pore. Takođe, puder ne štiti od bakterija iz urina i stolice u istoj mjeri kao krema.
Komentari