Gugl Hrom može da ošteti bateriju na vašem laptopu
Ilustracija

Problem "system clock tick rate"

Gugl Hrom može da ošteti bateriju na vašem laptopu

Vjerovali ili ne, ali ukoliko koristite Gugl Hrom internet pretraživač na Vindovs laptopu, on uništava vašu bateriju. Problem je u takozvanom “system clock tick rate-u”.

Po default podešavanjima, Vindosov “tick rate” podešen je na 15,625 milisekundi. To znači da se procesor “budi” na unaprijed određeni “tick rate” kako bi “vidio” da li treba nešto da uradi. U jednoj sekundi, procesor se “probudi” 64 puta.
Međutim, korišćenje Gugl Hrom-a resetuje “tick rate” na jednu milisekundu, što znači da procesor bukvalno nikada ne prestaje sa radom, i u jednoj sekundi se “probudi” 1000 puta. “Tick rate” postoji kako bi se smanjila potrošnja kada procesor nema šta da radi.
Prema riječima Microsoft-a, ovakva drastična promjena može povećati potrošnju za 25 odsto, što se najviše odražava na bateriju laptopa. S obzirom da je “tick rate” univerzalan, dovoljan je samo jedan program (u ovom slučaju Hrom) kako bi zabrljao stvari.
Jedino rješenje jeste da pređete na neki drugi pretraživač. Internet Eksplorer i Mozila Fajerfoks nemaju ovaj problem, a nadamo se da će Gugl u nekim od sledećih update-ova ispraviti grešku.

(novosti)

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.