U saopštenju iz Muzeja se navodi da će, zahvaljujući saradnji sa Ambasadom Turske u Crnoj Gori, osim pisanih dokumenata, biti dešifrovani i natpisi na ostalim predmetima iz muzejskog fonda (oružje, zastave i medalje), koji su vezani za period vladavine Otomanske imperije u okruženju.
U okviru saradnje Muzeja grada Perasta i Ambasade, a u cilju prevođenja i obrade turskih fermana i berata, turski ambasador Mehmet Nijaz, arhivisti Adnan Torun i Hakam Şahin razgovarali su sa direktorom Muzeja Androm Radulovićem, dokumentaristom Mirjanom Vukasovićem i istoričarkom umjetnosti Aleksandrom Simeunović.
Tanilir je konstatovao da je Muzej grada Perasta prva institucija u Crnoj Gori, koja je pokrenula ovakav vid saradnje i ovu vrstu projekta.
Dolaskom stručnjaka iz Turske,otvorena je mogućnost i za druge projekte, koji su vezani za eksponate iz Muzeja grada Perasta, a datiraju iz perioda vladavine Otomanske imperije u okruženju.
„To je i jedan od preduslova, da posebno ovaj dio arhivske građe ugleda svjetlost dana na budućoj izložbi krajem ove ili početkom naredne godine“, kaže se u saopštenju, prenosi Portal RTCG.
Konstatoano je da je u cilju popunjavanja istorije Boke i Crne Gore istorijskim faktima, neophodno razmjenjivati dokumenta, zbog čega je Muzej grada Perasta i počeo saradnju sa Ambasadom Turske u Crnoj Gori.
Šćekić: Slučaj vršnjačkog nasilja u Baru izazvao je ozbiljnu zabrinutost
08. 10. 2024 - 13:41
|
Društvo
Komentari