“Njemačka je ruski najveći investitor, sa ulaganjima od preko 13 milijardi dolara prošle godine. Šef njemačkog Odbora za ekonomsku saradnju sa istočnoevropskim zemljama je izjavio da je zbog pada trgovinske razmjene ove godine, 25.000 ljudi u Njemačkoj rizikuje da dobije otkaz”, piše Telegraf.
Prema navodima ovog lista, iako se britanski premijer Dejvid Kameron zalaže za oštrije sankcije Rusiji, te mjere će itekako pogoditi i ekonomiju njegove zemlje.
“Najviše će biti pogođen finansijski sektor. Ruske kompanije su veoma zastupljene na londonskom tržištu i berzi. Energetski sektor takođe neće zaobići kriza”, navodi list.
London je inače i prva destinacija ruskih biznismena, a upravo su ruski oligarsi i najveći vlasnici imovine u Velikoj Britaniji.
Francuski lideri su odlučili da, bez obzira na situaciju, ispoštuju vojni ugovor sa Rusijom vrijedan 1,6 milijardi eura, koji podrazumijeva konstrukciju helikoptera.
Italija je takođe zemlja čije će tržište biti pogođeno sankcijama koje su uvedene i koje se tek planiraju Rusiji. Italija inače trenutno pokušava da oporavi ekonomiju i privuče investitore, posebno ruske. Italijanski proizvodi se u velikoj mjeri izvoze u Rusiju, mnogi Rusi ljetuju u Italiji, tako da se Rim ne zalaže da uvođenje oštrijih sankcija.
Ni ekonomiju Holandije neće zaobići turbulencije u slučaju daljih sankcija Rusiji.
“Holandija je zemlja u koju se najviše uvoze ruski proizvodi. Izuzev EU, Rusija je najveće tržište na koje se uvozi holandsko cvijeće. U 2011. godini, Rusija je u Holandiju uvezla proizvode u vrijednosti od 13,2 milijarde eura, dok je Holandija uvezla u Rusiju pet milijardi ”, navodi list.
Evropska unija odlučila je juče da proširi spisak osoba kojima su uvedene sankcije zbog ukrajinske krize, uključujući ruske državljane i entitete, saopštila je visoka predstavnica EU za spoljnu i bezbjednosnu politiku Ketrin Ešton. Šefovi diplomatija zemalja EU, međutim, nijesu na jučerašnjem sastanku donijeli odluku o jačanju sankcija Rusiji.
Komentari