Premijer Ukrajine podnio ostavku
Arsenij Jacenjuk

Zbog raspada vladajuće koalicije

Premijer Ukrajine podnio ostavku

Ukrajinski premijer Arsenij Jacenjuk podnio je ostavku na tu funkciju, javile su agencije.

Kako je prenio Ukrinform, Jacenjuk je u parlamentu rekao da ostavku podnosi zbog raspada vladajuće koalicije i blokiranja vladinih inicijativa.

"U vezi sa raspadom skupštinske koalicije, kao i zbog neprihvatanja nekoliko važnih predloga zakona, saopštavam svoju ostavku", rekao je Jacenjuk.

Dvije ukrajinske stranke saopštile su danas da napuštaju većinsku koaliciju u parlamentu, kako bi omogućile predsjedniku Petru Porošenku da ga raspusti. 

Nešto kasnije, ukrajinski predsjednik Porošenko pozvao poslanike da nastave da rade na rješavanju važnih pitanja, bez obzira na raspad parlamentarne vladajuće koalicije. On je dodao da društvo želi resetovanje vlasti. 

"To što se desilo danas u skupštini imaće vrlo složene, ako ne i dramatične posledice za zemlju. Daj bože da grešim", rekao je Jacenjuk a prenosi Itar-Tass. 

Ruska agencija navodi da je predsjednik Vrhovne rade (skupštine Ukrajine) Aleksandar Turčinov naložio deputatima da počnu konsultacije o imenovanju prelaznog predsjednika vlade, dok agencija UNIAN izvještava da je Turčinov tražio od Ukrajinske demokratske alijanse za reforme (UDAR) bivšeg bokserskog svjetskog šampiona Vitalija Klička i partije Sloboda - koje su ranije danas saopštile da istupaju iz vladajuće koalicije, da iznesu kandidature za "tehničkog premijera". 

Ta ukrajinska agencija javlja i da je Turčinov prije vremena zatvorio današnje zasjedanje. 

Itar-Tass navodi da ostavka premijera automatski znači i ostavku čitavog sastava vlade, ali da će aktuelni kabinet ministara raditi do formiranja koalicije u Radi. 

Jacenjuk je, kako prenosi UNIAN, rekao da se ni u kom slučaju ne može složiti sa koalicijom u kojoj bi bili predstavnici bivše vladajuće Partije regiona svrgnutog predsjednika Ukrajine Viktora Janukoviča i Komunističke partije. 

"Kakve varijante ima vlada? Budući da imamo parlamentarno-predsjedničku republiku, prva varijanta je da posle raspada jedne koalicije premijer počinje proceduru formiranja nove koalicije. Šta to znači? To znači da premijer treba da uzme u koaliciju komuniste i ''regione''. To neću učiniti ni pod kakvim okolnostima", rekao je on. 

Jacenjuk je iznio i drugu varijantu, kada nema nove koalicije a aktuelna se raspala i vlada i premijer treba da podnesu ostavku. 

Ruske i ukrajinske agencije javile su ranije da ukrajinska skupština nije stavila na dnevni red predlog unošenja izmjena zakona o budžetu i da poslanici nisu podržali izmjenu prihodne strane budžeta, kao ni predlog zakona o reformi sistema upravljanja Jedinstvenim sistemom za transport gasa Ukrajine. 

Istupajući pred poslanicima, ministar finansija Aleksandar Šlapak rekao je da od 1. avgusta u budžetu neće biti sredstava za isplatu vojnika u zoni "antiterorističke operacije", dodajući da je u martu pri raspodeli sredstava predviđeno da će operacija trajati do 1. jula, prenijela je agencija UNN. 

Za predlog zakona o reformi sistema za distribuciju gasa glasala su samo 94 poslanika, izvijestila je ta ukrajinska agencija. 

Poslije povlačenja UDAR-a i Slobode iz koalicije, Turčinov je saopštio da prestaje da postoji koalicija Evropski izbor u Radi, u kojoj su u trenutku formiranja bila 262 deputata. 

Prema njegovim riječima, pored 71 njihovog poslanika, naknadno je još 19 poslanika podnijelo izjave o istupanju iz koalicije. 

"U vezi s tim, proglašavam da prestaje da funkcioniše parlamentarna koalicija Evropski izbor u Vrhovnoj radi sedmog saziva", rekao je Turčinov. 

Arsenij Jacenjuk (40), koga podržava Zapad, postao je premijer 22. februara, poslije svrgavanja dotadašnjeg predsjednika Viktora Janukoviča, koga je podržavala Moskva. U svojoj karijeri bio je ministar ekonomije Ukrajine 2005-2006. ministar inostranih poslova 2007. i predsjednik Vrhovne Rade od 2007. do 2008. Lider je druge najjače stranke u Ukrajini - Sveukrajinska unija "Otadžbina". 

Vlada sa njim na čelu do danas nije uspjela da iskontroliše krizu na istoku zemlje, koja je počela poslije svrgavanja Janukoviča, zatim odvajanjem Krima i pripajanjem tog poluostrva Rusiji. I danas se u Donjeckoj oblasti vode žesatoke borbe proruskih separatista, koji zahtijevaju široku autonomiju, i ukrajinske vojske.

(B92)

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.