Savjet EU naveo je u saopštenju da ta odluka daje pravne temelje za kaznene mjere protiv pojedinaca i entiteta "koji aktivno podržavaju ili imaju koristi od donosilaca odluka u Rusiji odgovornih za aneksiju Krima ili destabilizaciju istočne Ukrajine".
"Time je broj osoba pod sankcijama EU zbog situacije u Ukrajini povećan na 87, a entiteta na 20", piše u saopštenju, prenosi B92.
Dodatne kaznene mjere stupaju na snagu danas.
Agencija Frans pres prenijela je sinoć, pozivajući se na neimenovani diplomatski izvor, da je među sankcionisanim entitetima devet kompanija i devet institucija, uključujući lokalne vlasti proruskih snaga, koje su jednostrano proglasile nezavisnost na istoku Ukrajine.
Poslije prošlonedjeljnog obaranja malezijskog putničkog aviona na istoku Ukrajine, 28 zemalja članica EU razmatra i prijedlog da se sankcije prošire i na oblasti finansijskog tržišta, odbrane, robe vojno-civilne namjene i visoke tehnologije, uključujući energetski sektor.
Međutim, neke članice EU, poput Nemačke i Italije, koje imaju bliske ekonomske odnose sa Rusijom, uzdržane su prema toj inicijativi.
S druge strane, Velika Britanija, Poljska i Litvanija vrše pritisak za uvođenje još strožih kaznenih mjera, što podržavaju i SAD.