Istrebljenje životinja uzrokovano gubitkom prirodnog staništa i globalno narušenom klimom znači da je u toku šesto masovno izumiranje života na Zemlji, pokazalo je nekoliko studija objavljenih u magazinu Science.
Jedna studija pokazala je da, iako ljudi ima duplo više nego prije 35 godina, broj nekih životinja, kao što su pauci, leptiri i crvi, manji je za 45 odsto.
"Šokirani smo otkrićem jer smo mislili da su beskičmenjaci otporniji od većih životinja", rekao je Ben Collen sa britanskog univerziteta.
Za 500 godina izumrle 322 vrste
Iako su velike, 'fotogenične' vrste, kao što su tigrovi, nosorozi, pande, u centru pažnje, istražitelji kažu da gubitak najmanje bube može promijeniti ekosistem od kojeg zavise ljudi.
U posljednjih pet vjekova izumrle su 322 vrste.
Za svako izumiranje do sada bio je kriv meteor, a sada je to čovjek
Do sada je bilo pet masovnih izumiranja u istoriji Zemlje uzrokovanih sudarima sa ogromnim meteorima. Prije 66 miliona godina, jedno izumiranje ubilo je sve dinosauruse zajedno sa tri od četiri vrste na Zemlji. Prije 252 miliona godina 'Veliko umiranje' pokosilo je oko 90 odsto vrsta.
Međutim, ono što je novo u ovom izumiranju je to što se nije dogodio meteor, već čovjek.
Nestaće devet od deset vrsta
Naučnici procjenjuju da će devet od deset vrsta nestati.
Ipak, ima nade. Studija, koju je objavio Philip Seddon, tvrdi da se može postići napredak ako se cijela vrsta rekolonizuje na područje iz kojeg je nestala. (24sata.hr)
Komentari