1. Najbolje je učiti na mirnom mjestu gdje nema smetnji kao što su TV ili muzika. Bilo kakvo odvlačenje pažnje remeti koncentraciju, a samim time i pamćenje.
2. Gradivo je najbolje ponoviti nakon svakog sata. Tako ćete ga lakše zapamtiti. Kampanjskim učenjem u mozak ulazi previše informacija koje ne može sve pravilno procesuirati pa se i dio njih izgubi.
3. Mnemotehnika pomaže u boljem pamćenju gradiva. To je vještina povezivanja riječi, pojmova ili fotografija s informacijama. Tako se na primjer, umjesto skupa pojmova koriste kratice od njihovih početnih slova, pišeAbou.com.
4. Kod učenja novih informacija važno ih je povezivati s postojećima. Možete vizualizovati gradivo i pretvoriti ga u karte, grafikone ili lentevremena.
5. Čitanje naglas odlično je za pamćenje, potvrdilo je istraživanje. Jednako vrijedi i za izlaganje gradiva, stoga se škole možete igrati i kod kuće. Jednostavno predstavite svojim ukućanima ono što ste naučili.
6. Dobar san neophodan je za dobru memoriju. Preporučuje se svake noći spavati od sedam do devet sati. Istraživanja su potvrdila da neispavanost remeti koncentraciju i povećava rizik od zaboravnosti.
7. Mozak treba potaknuti, a pritom najbolje pomažu namirnice bogateantioksidansima kao što su zeleni čaj, borovnice, brokula, losos,tamna čokolada i kurkuma, piše Inc.
Komentari