Ovo su najljepše biblioteke svijeta (FOTO)
Ilustracija

Pogledajte

Ovo su najljepše biblioteke svijeta (FOTO)

Knjige su najveće vrijednosti u našim životima. One nas duhovno bogate i utiču na kvalitet našeg kulturnog života. Ukoliko ste neko ko voli da odluta u neki drugi svijet uz pomoć knjige, vjerovatno već znate za sve moguće biblioteke u vašem gradu.

Danas ćete imati priliku da se upoznate sa najnevjerovatnijim bibliotekama na svijetu i od tih prizora sigurno ćete ostati bez daha.

 

Biblioteka University Club of New York

Ovaj privatni društveni klub se nalazi na Petoj aveniji njujorškog Menhetna. Osnovan je između 1861. i 1865. kada je grupa prijatelja, prvenstveno bivših studenata Yale Univerziteta, osnovala klub u želji da poboljša i sačuva svoje kolegijalne odnose.

Biblioteka parlamenta Kanade

Izgrađen 1876, ovaj objekat predstavlja glavno skladište informacija i istraživačkih resursa Kanade. Glavni ogranak biblioteke se nalazi na Parlament Hillu u Otavi i predstavlja posljednji sačuvani dio velike zgrade koja je izgorjela 1916. godine. Biblioteka je dograđivana i renovirana više puta, a posljednji put između 2002-2006. Oblik, dekor i suština su u potpunosti sačuvani.

 

Iowa State Capital biblioteka

Sjedište generalne skupštine američke države Ajova, gdje je smještena i ova biblioteka, nalazi se u glavnom gradu Des Moinesu. Ona je dom Senata, Predstavnički dom, kancelarija guvernera, pravobranioca, revozora, blagajnika i državnog sekretara. U njoj se nalazi i komora Vrhovnog suda Ajove, po kojoj je biblioteka i dobila prepoznatljivu reputaciju pravne biblioteke. Zgrada je sagrađena između 1871. i 1886. i predstavlja jedinu petokupolnu građevinu u državi Ajova.

 

Stift Admont biblioteka u Austriji

Biblioteka Admont opatije je poznata po baroknoj arhitekturi, umjetnosti i starim rukopisima.  Benediktinski manastir Admont, u kojem je smještena, nalazi se na rijeci Ens u gradu Admont u Štajerskoj. Osnovan je 1074. godine u čast Sv. Blaža.

 

Biblioteka u El Real Monasterio de El Escorial u Španiji

El Escorial je istorijska rezidencija kraljeva Španije. Predstavlja jedan od španskih kraljevskih lokaliteta i služi kao samostan, kraljevska palata, muzej i škola. Smješten je 45 km od španske prijestonice Madrida u gradiću San Lorenzo de El Escorial.

 

Real Gabinete Português de Leitura u Brazilu

Kraljevska portugalska čitaonica je najveća i najznačajnija portugalska biblioteka van Portugala. Izgrađena je između 1880. i 1887. i ima više od 350,000 tomova. Biblioteka je potpuno kompjuterizovana i posjeduje rijetke knjige iz XVI, XVII i XVIII vijeka, kao i sva savremena djela objavljena na portugalskom jeziku.

 

Teološki hol Strahov u Češkoj

Smješten u manastiru Strahov (češki: Strahovský klášter) koga je 1143. godine izgradio praški episkop Jindřich Zdík i vojvoda Vladislav II. Teološki hol je završen 1679. dok je manastirom rukovodio filozof i teolog Jeroným Hirnheim. Pored ovog, u manastiru se nalazi i Filozofski hol, koji je sagrađen jedan vijek kasnije. Kompletno izdanje manastira je pretrpjelo dosta oštećenja tokom komunističke ere, kada je transformisan u Memorijal nacionalne literature. Nakon „plišane revolucije“ započela je rekonstrukcija izdanja koje je kompletno obnovljeno do 1994. godine.

 

Opatijska biblioteka St. Gall u Švajcarskoj

Jedna od najstarijih i najvažnijih monaških biblioteka na svijetu čuva preko 2,100 rukopisa koji datiraju iz perioda od VII do XV vijeka i preko 160,000 tomova. U njoj se čuva i rukopis B čuvene Pjesme o Nibelunzima koja se smatra njemačkom Ilijadom.

 

Joao biblioteka na Univerzitetu Coimbra u Portugalu

Sagrađena u XVIII vijeku u vrijeme vladavine portugalskog kralja Joaoa V po kojem je i dobila ime. Nalazi se u gornjoj Coimbri, historijskom centru univerziteta u neposrednoj blizini čuvenog univerzitetskog tornja. Izgrađena je u baroknom stilu.

(RTCG)

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.