Turski glasači će u nedelju, prvi put u modernoj istoriji ove zemlje, direktnim putem birati novog predsjednika, a sadašnji premijer Redžep Tajip Erdogan važi za najvećeg favorita među kandidatima.
Funkcija predsjednika je u Turskoj uglavnom ceremonijalna, mada podrazumijeva neka značajna ovlašćenja, a očekuje se da će Erdogan nastojati da, izmjenom Ustava, proširi ulogu šefa države ukoliko bude izabran, ocjenjuje AFP.
Malobrojni su oni koji sumnjaju u to da će Erdogan, koji više od 10 godina ima dominantnu ulogu u turskoj politici, uspjeti da potuče svog glavnog protivnika, bivšeg šefa Organizacije za islamsku saradnju i akademika Ekmeledina Ihsanoglua, diplomatu koji se nije mnogo isticao u domaćoj politici, ili pak Selahatina Demirtasa, mladog kurdskog kandidata.
Erdoganova pobjeda bi koncentrisala veću vlast u rukama čovjeka koji je podijelio tursko društvo po svjetovnim i vjerskim osnovama i zabrinuo zapadne saveznike Turske, ocjenjuje Rojters.
Za vrijeme Erdoganove vlasti, Turska je doživjela period privrednog rasta i pojavu nove poslovne elite, konzervativne i lojale Erdoganu.
Dok njegovi protivnici svoje predizborne skupove finansiraju uglavnom iz donacija, Erdogan pretvara svoja javna pojavljivanja, od kojih se neka finansiraju iz državnih sredstava, u demonstraciju snage, započevši kampanju mnogo prije nego što je zvanično počela, navodi britanska agencija.
Centralna izborna komisija je prošlog mjeseca odbacila apel glavne opozicione stranke ĆP da bi Erdogan trebalo da podnese ostavku na mjesto premijera da bi mogao da vodi predsjedničku kampanju.
Erdogan u tom smislu ukazuje na primere američkog predsjednika Baraka Obame i njemačke kancelarke Angele Merkel, koji su i dalje obavljali svoje dužnosti dok su vodili predizborne kampanje.
Nekoliko evropskih delegacija koje su posjetile Tursku kako bi posmatrale tok kampanje izrazile su zabirnutost zbog načina na koji Erdogan sprovodi svoju kampanju, a među njima su OEBS i Savjet Evrope, koji smatraju da bi trebalo jasno odvojiti govore Erdogana kao premijera od govora koje drži kao predsjednički kandidat.
Turski izborni zakoni zabranjuju kandidatima da tokom kampanje drže govore i učestvuju na ceremonijama otvaranja projekata koje finansiraju država i opštine, a takođe ograničavaju upotrebu državnih vozila, podsjeća Rojters.
Pitanja finansiranja predizborne kampanje nisu do sada bila ovoliko aktuelna u Turskoj, pošto je ranije šefa države birao parlament, a sada narod prvi put direktnim glasanjem bira predsjednika.
Iako ima najveće šanse za pobjedu, nije izvjesno da će Erdogan pobijediti u prvom krugu. U tome bi presudnu ulogu mogao imati rezultat trećeg kanidata, Selahatina Demirtasa, koga podržava jedna prokurdska partija.
(Večernje novosti)
Komentari