Osobe s dijagnozom bipolarnog poremećaja često se susreću s problemom dobijanja odgovarajuće psihološke pomoći, a nova vrsta onlajn intervencije mogla bi mnogo da im pomogne.
U testiranuju je učestvovalo oko 92 odsto pacijenata, a razvili su ga profesori britanskog Univerziteta u Lankasteru, piše Medical News Today.
Jedna učesnica je izjavila da joj je ova terapija promijenila život, dodajući da je naišla na neke spoznaje unutar ponuđenih modusa koji su joj značajno pomogli da preživi neke od najgorih trenutaka.
Terapeutske dobrobiti koje su pohvalili učesnici ispitivanja uključivale su stabilnost, primanje dodatne pomoći od porodice i prijatelja, manje oslanjanje na uslužnost zdravstvenih radnika i poboljšanu mogućnost samoupravljanja životom.
Usredsređenost na poboljšanje i podupiranje pacijenata da žive puniji i smisleniji život, uz prateće simptome, dio je programa terapije koja uključuje elemente kognitivne terapije ponašanja i psihološke edukacije koju pacijenti dobijaju preko audio-vizualnih modula, uz alat kojim mogu bilježiti raspoloženje, interaktivne radne listiće i praktične primjere.
Ljekari uključeni u rad ovog pionirskog poduhvata su izjavili da smatraju da ovakva vrsta onlajn intervencije može biti način da se prevladaju teškoće koje onemogućavaju osobama koje boluju od teških psihičkih bolesti da upravljaju svojim stanjem.
Ipak, potrebna su dalja istraživanja da bi ova vrsta terapije bila dostupna svim pacijentima u Velikoj Britaniji, a zatim i šire.
(Večernje novosti)
Komentari