Kako se kosmička struktura H-ATLAS J142935.3-002836 nalazi vrlo daleko od Zemlje, svjetlosti - koja je zabilježila trenutke ogromnog sudara - trebale su milijarde godina da stigne do nas.
Drevni prizor bilo bi nemoguće vidjeti bez efekta koji je poznat kao gravitacijsko sočivo. Kada se između Zemlje i udaljenih objekata poslože tijela ogromne mase ona savijaju putanju svjetlosti i djeluju poput sočiva za uvećanje. Ali, da bi gravitacijsko sočivo funkcionisalo, odnos Zemlje, galaksije-sočiva i objekta koji se posmatra mora biti savršen.
- Ovakva slučajna slaganja su rijetka i teško se otkrivaju. Međutim, nova istraživanja pokazala su da se posmatranja mogu mnogo efikasnije da otkriju na infracrvenim i milimetarskim talasnim dužinama - rekao je Ugo Mesijas, rukovodilac nove studije.
U snimanju sudara galaksija, koje je izvedeno na krajnjim granicama mogućeg, naučnici su koristili više teleskopa, kao što su Habl (Hubble) i Spicer (Spitzer) u svemiru, te ALMA, Keck i Very Large Array u raznim zemljama, koji su svi bili usmjereni prema istom objektu, kako bi prikupili što više informacija. Rezultat je fotografija na kojoj se vidi sudar dvije galaksije u obliku diska. U istom procesu stvaraju se nove zvijezde.
Na slici se vidi dijagonalni i pojas nalik na Mliječni put. Ovaj pojas je, zapravo, najbliža galaksija koja je poslužila kao gravitacijsko sočivo.
Slična budućnost trebalo bi kroz četiri milijarde godina da zadesi naš Mliječni put i obližnju Andromedu koje se međusobno privlače i približavaju. Astronomi ističu da se u sudarima galaksija rijetko događaju direktni sudari zvijezda, jer su one međusobno jako udaljene. Na primjer, najbliža zvijezda u Andromedi je Proxima Centauri. Kada bismo Sunce predstavili kao lopticu za stoni tenis, Proxima Centauribi bila velika poput zrna graška udaljenog oko 1.100 km, a Mliječni put - oblak veličine 30 miliona kilometara. Čak i u centru galaksije zvijezde su u prosjeku međusobno udaljene oko 160 milijardi kilometara, što je analogno ping-pong lopticama razmještenim na razdaljinama od po 3,2 km.
Komentari