Rezultati su iznenađujući, jer 31 odsto roditelja izjasnilo se da imaju dobru saradnju sa bivšim supružnikom, i da oboje podjednako učestvuju u vaspitanju djeteta, 45 odsto imalo je djelimičnu saradnju i neki nivo konflikta, a 24 procenta reklo je da im je odnos konfliktan, a saradnja loša.
Roditelji su odgovarali na pitanja o tome kako je njihov raskid uticao na njihovo najmlađe dijete, a prosečan uzrast djece uključene u studiju bio je osam godina.
Kako je pokazalo istraživanje, dijeca razvedenih roditelja češće pate od poremećaja u ponašanju i češće se okreću drogama, zatim više nego ostala dijeca pate od depresije i anksioznosti, a razvod se odražava i na uspjeh u školi.
Istraživanje pod vođstvom dr. Džonatna Bekmajera sa univerziteta u Indijani, pokazalo je da ovi problemi djece razvedenih roditelja, nisu ništa manji kod djece čiji roditelji ostaju u prijateljskim odnosima i dobro sarađuju prilikom podizanja djeteta.
Uprkos očekivanjima da je daleko bolje za dijete da roditelji imaju dobru saradnju, ponašanje djece onih roditelja koji su razvili dobru saradnju, nije se puno razlikovalo od ponašanja djece čiji su roditelji ostali u konfliktu.
Roditelji bi trebalo da znaju da ukoliko ne uspeju da razviju dobru saradnju poslijerazvoda ne znači da će njihova dijeca dodatno patiti zbog toga.
Izvor: Daily Mail
Komentari