Jeremić: Posledice škotskog referenduma osjetiće i Evropa i svijet
Vuk Jeremić

Izazovi nezavisnosti

Jeremić: Posledice škotskog referenduma osjetiće i Evropa i svijet

Stanovnici Škotske 18. septembra izjasniće se da li su za izlazak iz Ujedinjenog Kraljevstva posle više od tri vijeka, a ako bude izglasano "da" onda bi moglo da bude teško Škotskoj da nađe saveznike izvan Velike Britanije, naveo je u današnjem tekstu u "Tajmsu" predsjednik Centra za međunarodnu saradnju i održivi razvoj Vuk Jeremić.

"Škoti moraju da shvate da glasanje za nezavisnost neće proći bez posledica za ostatak Ujedinjenog Kraljevstva i Evrope", naglasio je Jeremić.

Prirodni i ljudski resursi Škotske kao i osjećaj identiteta svakako predstavljaju održivu osnovu da ona sama stoji na svjetskoj sceni u budućnosti, smatra Jeremić i dodaje da će se ipak ekonomske i diplomatske posledice izglasavanja "da" osjetiti daleko izvan granica Velike Britanije, sa značajnim uticajem na evropske i međunarodne angažmane, prenosi Tanjug

Nezavisna Škotska biće suočena sa izazovom vraćanja svog dijela duga Velike Britanije, a ako Škotska "ode" od podjele duga, kao što prijeti, uspostavljanje dobrih odnosa sa međunarodnim finansijskim institucijama biće ispunjen poteškoćama, smatra Jeremić.

To bi stvorilo presedan za druge secesioniste u Evropi i šire da tvrde da je dio njihovog duga nelegitiman, upozorio je on.

Edinburg će morati da uloži zahtjev za članstvo u svakoj multilateralnoj organizaciji kojoj Škotska trenutno pripada preko Velike Britanije, dalje navodi Jeremić. 

U nekim slučajevima, prema Jeremiću, prijem može da bude relativno jednostavan, kao što su Ujedinjene nacije (UN) i Organizacija za evropsku bezbjednost i saradnju u Evropi (OEBS). Što se tiče NATO i EU, na osnovu saopštenja njihovih lidera, prijem u te dvije organizacije biće "daleko" od automatskog, istakao je Jeremić.

Secesija Škotske negativno će da pogodi multietničke demokratije kao što su Belgija i posebno Španija, koje su duboko uznemirene mogućnošću da Škotska izglasa nezavisnost, a što bi dodatno uticalo na katalonske i baskijske aspiracije za nezavisnošću.
"Bilo bi teško suverenoj Škotskoj da se nada lakom ulasku u EU i dobijanju pune podrške prestonica EU, a koje se bore da održe svoje države zajedno, dijelom zbog presedana samog kandidata", naveo je Jeremić.

Jeremić je istakao da bi nezavisnost Škotske mogla da poveća vjerovatnoću da će Velika Britanija da napusti EU. Evropska unija bez šeste najveće svjetske ekonomije i jedne od najveštijih svjetskih diplomatija ostala bi značajno oslabljena u međunarodnim krugovima, ocijenio je Jeremić.

Izglasavanje nezavisnosti moglo bi, takođe, da izazive debatu o budućnosti ključnog stalnog člana sa pravom veta u Savjetu bezbjednosti, koje drži Ujedinjeno Kraljevstvo.

Škotska nezavisnost mogla bi da osnaži uticajne zainteresovane strane "da pritisnu naprijed sa većim žarom". Slična debata vjerovatno bi se povela i o sistemima glasanja u međunarodnim finansijskim institucijama kao što su Svjetska banka i Međunarodni monetarni fond, naveo je Jeremić.

Malo je vjerovatno, smatra Jeremić, da će mnoga od ovih važnih ekonomskih i diplomatskih pitanja biti riješena do datuma samoproglašenja moguće nezavisnosti u martu 2016. godine.

To bi ostavilo nezavisnu Škotsku van vojnih saveza, političkih unija i većine multilateralnih organizacija na neodređeno vrijeme.

Po prvi put u modernoj istoriji, Edinburg bi direktno bio predmet plime i osjeke geostrateških okolnosti, istakao je Jeremić.

Sve to treba ozbiljno da razmotre oni kojima je suđeno da odrede budućnost Škotske i ostatka Velike Britanije, zaključio je Jeremić u svom tekstu u "Tajmsu".

Prema najnovijim anketama u Škotskoj, većina Škota želi da izađe iz Ujedinjenog Kraljevstva, prenijele su zapadne agencije.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.