Osam dana uoči referenduma o odvajanju Škotske od Ujedinjenog Kraljevstva, Kameron, zamjenik premijera i lider liberaldemokrata Nik Kleg i vođa opozicije Ed Miliband iznenada su odlučili da posjete Škotsku u pokušaju da ubijede birače da glasaju za ostanak u zajednici.
Ta posjeta odražava, kako navodi Agencija Frans pres, zabrinutost u taboru unionista posle najnovije ankete, koja je pokazala da je ishod referenduma krajnje neizvjestan.
Na zgradi britanske vlade u Dauning stritu juče je bila okačena škotska plavo-bijela zastava, a Miliband je pozvao sve javne objekte širom zemlje da okače zastavu kraljevske porodice kao poziv Škotima da ostanu u uniji.
"Ujedinjeno Kraljevstvo je dragocjena i posebna zemlja", naveo je Kameron u autorskom tekstu objavljenom u listu "Dejli mejl".
"Stoga, neka svima u Škotskoj bude jasno: mi očajnički želimo da ostanete; ne želimo da se naša porodica naroda podijeli."
"Ukoliko se UK podijeli, ostaće zauvijek podijeljeno. Vaš izbor je, dakle, jasan: skok u nepoznato ako zaokružite "da", ili blistava budućnost za Škotsku ako izaberete "ne", poručio je Kameron Škotima, prenosi Tanjug.
London do prije samo nekoliko sedmica nije bio zabrinut zbog referenduma 18. septembra pošto su ankete redovno pokazivale da je ubjedljiva većina birača za ostanak u Kraljevstvu.
Situacija se, međutim, iznenada promijenila proteklog vikenda, kada je tabor za nezavisnost prvi put stekao prednost, a anketa objavljena dva dana kasnije pokazala je da su dvije strane izjednačene.
Tri najveće britanske stranke smesta su najavile plan za transfer dodatnih nadležnosti škotskoj vladi, prvenstveno u oblasti prihoda od poreza.
Škotski premijer Aleks Salmond, lider Škotske nacionalističke partije, odbacio je tu inicijativu Londona i poručio da posjeta Škotskoj Kamerona, Milibanda i Klega neće pomoći unionistima, već da samo odražava njihovu paniku.
Kameronovi konzervativci nisu popularni u Škotskoj, gdje imaju samo jednog od 59 članova parlamenta.
Milibandovi laburisti su nešto popularniji, ali on lično ne spada među omiljene političare u Škotskoj.
Ankete pokazuju da laburistički birači sve više podržavaju nezavisnost.
Škotska je sastavni dio Ujedinjenog Kraljevstva od 1707. godine, a prethodno se dugo nalazila u personalnoj uniji sa Engleskom.
Referendum u Škotskoj prvo je izjašnjavanje te vrste unutar Evropske unije.
Milatović: Ne želimo samo da predvodimo u procesu pristupanja, već da postanemo 28. članica EU
25. 08. 2024 - 22:37
|
Politika
Komentari