"Mislim da je riječ o tome da je zauzet objedinjeni pogled na stvari, a možda je tako odlučeno djelimično i da bi se malo ublažio otpor", rekao je Hiteman za portal EurAktiv Srbija reagujući na činjenicu da u novoj Evropskoj komisiji ne postoji izdvojeni komesar za proširenje već je ta oblast spojena sa politikom susjedstva.
On je ocijenio da se pristupanje zemalja kandidata neće zaustaviti i da je jedino moguće da se njihov put ka EU produži.
Na opasku da je i u medijima u Evropi bilo reakcija da se proširenje pominje kao jedna od nadležnosti komesara za politiku susedstva samo da bi se umirile zemlje koje pregovaraju, Hiteman je rekao da mediji vole da ističu jake poruke, kao i da je to demokratsko pravo.
"U našoj mreži u Njemačkoj imamo 230 organizacija, poput ekoloških i omladinskih, i ni one nisu potpuno zadovoljne načinom na koji je Komisija postavljena. Tako je bilo oštrih kritika zbog toga što više nema komesara za životnu sredinu", rekao je Hiteman.
Ocijenio je da se iz toga što u Komisiji ne postoji odvojeni komesar nadležan isključivo za zaštitu životne sredine ili proširenje ne može zaključiti da će se tim oblastima manje poklanjati pažnja.
"Ali odlika demokratije je da možete da jasno izrazite svoje mišljenje. Tako ukoliko ste veliki pobornik proširenja, naravno da, kao i organizacije za zaštitu životne sredine, želite da postoji odvojeni komesar za tu oblast. Ne mora da znači, međutim, da bi u tom slučaju bila drugačija", rekao je Hiteman.
Član odbora Međunarodnog evropskog pokreta ocijenio je da će za Srbiju najveći izazov u EU biti reforme u zemlji, koje su potrebne i nezavisno od procesa pristupanja.
"Unutrašnji problemi EU su, kao što je bilo i u slučaju Hrvatske, izazov i za Srbiju, a sada postoje i toliko veliki problemi na spoljnom planu sa Rusijom da će možda biti teško da se održi fokus", rekao je Hiteman, koji je u Beogradu učestvovao u javnoj debati o uticaju trgovinskog sporazuma EU i SAD na zemlje kandidate.
Prema njegovim riječima, međutim, svaka vlada u Srbiji zna šta treba da radi da bi približila zemlju EU i tome treba da posveti najveću pažnju.
"Može se reći da su problemi Ukrajina, Rusija, ili nedostatak volje EU, ali sasvim je izvesno da su najveći izazovi u ovoj zemlji pravosuđe, korupcija, otvorenost za medije... Riječ je o najznačajnijem domaćem zadatku za zemlju, koji ona svakako može da uradi sa ili bez EU", rekao je Hiteman.
(B92)
Komentari