On je upozorio da takvi "procesi stvaraju samo još više ekonomske recesije i siromaštva", prenosi B92.
"Ako Škoti podrže nezavisnost, moraće da ponovo podnesu zahtjev za članstvo u Evropskoj uniji", rekao je Rahoj i dodao da bi proces pridruživanja mogao da potraje godinama i da bi zavisio od stava sadašnjih članica Unije.
Dok cio svijet sa velikom pažnjom iščekuje rezultate škotskog referenduma, koji se održava u četvrtak, stanovnici Katalonije se nadaju da će se i oni na sličan način izjašnjavati o svojoj sudbini u novembru.
Dan uoči održavanja referenduma o nezavisnosti Škotske, tri ankete daju prednost protivnicima nezavisnosti.
Ulice Barselone su više puta bile zakrčene i preplavljene bojama Katalonije na mitinzima na kojima se pozivalo na referendum, ali španska vlada se oštro protivi bilo kakvim koracima ka nezavisnosti, a svoj štav stiti i ustavnim ovlašćenjima.
"Referendumi kao što je ovaj u Škotskoj su torped koji ide ispod vode ka Evropskoj uniji i integracijama. Duh našeg doba je ujedinjavanju, a ne razdvajajnu, tako da ne vidim kako bi smo mogli da pristanemo na održavanje referenduma", rekao je Rahoj.
Na drugoj strani, prvi čovjek Katalonije Artur Mas je "obećao" izjašnjavanje za 9. novembar, a prošle nedelje je rekao da vjeruje da će nezavisna Škotska biti primljena u EU, baš kao i Katalonija kasnije.
Međutim, Rahoj kaže da bilo koja nova država mora ponovo proći kroz procese pridruživanja.
"Svi sporazumi EU i izjave evropskih lidera pokazuju da ako se neki dio države izdvoji, on postaje treća strana u odnosu na EU. Za pridruživanje tih odvojenih teritorija bi bile potrebne godine, a ono bi zavisilo od ratifikacije i stava svih 28 država članica", rekao je Rahoj.
BBC podsjeća da je Rahoj ranije nagovijestio da će blokirati eventualni ulazak nezavisne škotske u EU.
Komentari