Prestrašno! Primijetili smo ih prije deset dana. Majka je oko školjke stavila ljepilo, uhvatilo ih se u nekoliko dana više od 300. Ne pretjerujem, rekla je vlasnica kuće u Dalju kod Osijeka.
Prve bjelouške su se na taj mamac hvatale i ostale tako zalijepljene na pločice. Misleći da ih se riješila, vlasnica se ohrabrila i otišla okupati.
- Zmija mi je izmiljela iz sifona. Toliko sam se prepala da sam u panici sjela na bicikl i vozila 30 km, do Osijeka. Samo u jedan dan, kad su na naš poziv došli vatrogasci, već ih se opet uhvatilo 60 - govori vlasnica. Šokirali su se i vatrogasci.
- Dosad smo najviše reagovali zbog pet zmija. Iako su se te bjelouške tek izljegle,nije ih bilo prijatno vidjeti na skupu. Kad smo pokupili 60 zmija, pustili smo vodu.Kroz cijev je u septičku jamu izašlo još većih bjelouški. Problem nije ni blizu rješenja - rekao je šef osječkih vatrogasaca Boris Banjan. Smatra da je septička jama nestručno napravljena.
Septička jama idealno stanište za zmije
- Plitka je i obložena šupljom ciglom te je idealna za stanište bjelouškama. Voda u jami je bila jako visoka i malene zmije su se kroz vodu i kanalizacijske te vodovodne cijevi probile do kupatila - kaže Banjan. Jedini ovlašteni zmijolovac u Hrvatskoj Darko Karamazan, kojemu je Uprava za zaštitu prirode izdala dozvolu za premještanje zaštićenih vrsta zmija iz naselja u prirodu, nije iznenađen.
- Radim 35 godina, hvatao sam i riđovke po kući, ali i dalje se bojim. Najveći je problem što država nema službe koje ove situacije rješavaju i odnose zmije u prirodu. Pitao sam i u ministarstvu, a oni su mi rekli da ljudi moraju naučiti živjeti sa zmijama. Kad su u pitanju bjelouške, možda nije opasno, ali je grozan osjećaj - kaže. Stručnjak za zmije Zoran Tadić objasnio je kako bjelouške ne mogu preživjeti među fekalijama i kako to nije njihovo prirodno stanište.
(24 sata.hr)
Komentari