Razlog za tu situaciju je kvar na transportnom avionu "Transall", kojom su oni, kako je planirano, trebalo da lete za Irak.
Vojnici su, međutim, još u Njemačkoj morali da promijene letelicu, a drugu avio-oznaku iračke vlasti do danas nisu prihvatile, saznaje "Bild".
Taj list navodi da je Komanda njemačkog Bundesvera za inostrane vojne misije, smeštena u Potsdamu, potvrdila da još nije jasno kada će vojnici, čiji je zadatak obuka Pešmerga-snaga u rukovanju naoružanje, moći dalje da nastave let.
Njemački Bundesver pripremio je prvi paket naoružanja za sjeverni Irak i u centralnom depou njemačke vojske nalaze se više hiljada pušaka, 20 komada oklopnog naoružanja i 120 bestrzajnih, ručnih protivoklopnih granata, prenose njemački mediji.
Prvi dio naoružanja trebalo bi da ove sedmice, kako piše štampa, krene za Irak.
Njemački kancelar Angela Merkel je početkom septembra najavila spremnost za isporuku njemačkog naoružanja Kurdima u sjeverni Irak, kao znak podrške u borbi protiv terorističke milicije IS, a štampa je pisala da se tako, prvi put, poslije niza godina, Berlin direktno angažuje u jednom aktuelnom vojnom konfliktu.
To je, prema medijima, radikalna promena kursa njemačke spoljne politike, a sama Merkelova je u Bundestagu pravdala planiranu isporuku naoružanja Kurdima u Iraku prijetnjama IS i rekla da tako postoji šansa za spas ljudskih života i sprječavanje daljih ubistava.
Njemacka vlada je pre dvadesetak dana najavila da ce na ime pomoći kurdskim borcima protiv islamskih ekstremista u Iraku poslati visoko sofisticirane puške, protivtenkovsko oružje i oklopna vozila.
Ministarstvo odbrane saopštilo je da ce to naoružanje, zajedno sa zaštitnom opremom i opremom za komunikaciju, biti dovoljno za 4.000 kurdskih boraca.
Sve detalje u vezi sa isporukom Bundesver želi da dogovori preko nekoliko oficira za vezu, a kada je riječ o strukturi naoružanja, njemački mediji saznaju da će o tome odlučivati Kurdi, a da njemačka vojska želi da prati taj proces i da vojno savjetuje.
Na kraju procesa bi Pešmerga-snage trebalo da budu u situaciji da zaustave marš IS i da možda vrate izgubljenu zemlju, navode njemački mediji, ukazujući da niko, međutim, ne računa sa jednom ofanzivom Kurda izvan sopstvene oblasti.
Na pitanje da li Kurdi uopšte mogu rukovati nemačkim naoružanje, magazin Špigel piše da Bundesver namjerno nije izabrao najmodernije oružje i da protivtenkovske mobilne sisteme MILAN, standardne puške G36 i drugo naoružanje lokalne snage mogu koristiti.
Kada je riječ o tome kako Njemačka može kontolisati da oružje ne dođe u pogrešne ruke, Špigel piše da tako nešto niko ne može isključiti i da je to i vlada priznala.
Njemačko Ministarstvo inostranih poslova želi, međutim, kako piše štampa, da se sa Kurdima potpiše dokument koji bi isključio svako moguću dalju prodaju tog oružja.
Ukoliko, međutim, bude nepravilnosti, isporuka oružje će pri prvoj sledećoj tranši biti obustavljena, navode njemački mediji.
(Pressonline)
Komentari