Atsinanana je zapravo naziv za šest nacionalnih parkova smještenih na Madagaskaru, ostrvu koje se prije 60 miliona odvojio od Afrike, i od tada evoluirao i razvio sopstveni ekosistem kakvog nema nigdje na svijetu. Prašume su, nakon odcjepljenja Madagaskara od kopna, odigrale ključnu ulogu u odvijanju ekoloških i bioloških procesa, kao i ostrvske biološke raznolikosti, koja uključuje izuzetan broj ugroženih vrsta, poput velikog broja primata i lemura.
Oko 80 do 90 odsto svih biljnih i životinjskih vrsta u prašumama Atsinanana su endemi i ugrožene vrste jer su nastale i mogu opstajati samo u ovom jedinstvenom prašumskom biotopu.
Od 123 vrste sisara na Madagaskaru, njih 78 živi u zaštićenom području parkova, a 72 su na Crvenoj listi ugroženih vrsta IUCN-a. Takođe, ovi nacionalni parkovi su poznati po "megaraznolikosti", pa u njima živi oko 1200 vrsta biljaka, pet vrsta primata, sve vrste lemura, sedam vrsta glodara, šest vrsta sisara mesoždera i nekoliko vrsta šišmiša.
Atsinananu čine nacionalni parkovi Andohehela (760 km2), Andringitra (31,16 km2), Masoala (2.400 km2), Marojejy (555 km2), Ranomafana (416 km2) i Zahamena (643 km2).
Cijelo područje Atsinanane je 2009. godine uvršćeno na UNESCO-v popis Svjetske baštine, a i brojne druge organizacije brinu za očuvanje staništa koja su zbog eksploatacije resursa danas veoma ugrožena.
Dakle, ako ste obožavaoci lemura, crtanog serijala, speleologije i predivnih neotkrivenih prostranstava - znate koja vam je sljedeća destinacija!
(punkufer.hr)
Komentari