Od autizma boluje oko 5 miliona ljudi
Ilustracija

U Evropi

Od autizma boluje oko 5 miliona ljudi

Na osnovu činjeničnih podataka dobijenih naučnim istraživanjem, danas se zna da autizam nije rijetka pojava i ako se uzme u obzir cio spektar autističnih poremećaja, ova vrsta poremećaja obuhvata 0,6 odsto ukupne populacije, što znači da u Evropi ima oko pet miliona osoba sa autizmom.

Autizam je ozbiljan, doživotan poremećaj koji nastaje zbog brojnih medicinskih uzroka, a manifestuje se smetnjama u normalnom razvoju, saopštilo je danas Republičko udruženje Srbije za pomoć osobama sa autizmom povodom 3. oktobra, Evropskog dana autizma koji će biti obilježen pod sloganom "Autizam Evropa".

Autizam veoma utiče na način na koji se osoba odnosi i komunicira sa okolinom, a poremećaj utiče na vitalne oblasti psihološkog ponašanja i razvoja u ponašanju tokom cijelog života.

Autizam može da pogodi bilo koju porodicu, bez obzira na etničku ili socijalnu pripadnost, i četiri puta je učestaliji kod muškaraca nego kod žena.

Radi garantovanja dostojansvenosti, osobe sa autizmom ne treba smatrati niti se prema njima odnositi kao prema populaciji koja nije sposobna da ostvari ciljeve kao što su nezavisnost ili samostalnost, jer imaju identične ljudske vrijednosti kao i bilo ko drugi i prema tome ista ljudska prava.

Države moraju da obezbijede osobama s autizmom pristup adekvatnoj i ranoj dijagnostici i tretmanu, a u skladu sa međunarodno prihvaćenim medicinskim standardima. Osobama s autizmom se, takođe, mora obezbijediti pristup standardnim servisima zdravsvene zaštite, a u skladu sa njihovim potrebama i u mjeri u kojoj su ti servisi dostupni generalnoj populaciji.

U saopštenju se navodi da djeca s autizmom moraju da imaju besplatno, odgovarajuće obrazovanje, počev od predškolskog uzrasta, a specijalizovan pristup u obrazovanju bi trebalo da podstakne đake u razvoju odgovarajućih obrazovnih aktivnosti u skladu sa djetetovim naboljim interesom, snagom i potrebama.

Odrasle osobe s autizmom bi, takođe, trebalo da imaju koristi od kontinuiranog obrazovanja, s ciljem postizanja najveće moguće mjere nezavisnog načina života i uključenja u radnu sredinu, piše u saopštenju.

(b92)

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.