Stručnjaci iz Centra Helmholc analizirali su 2.400 djece rođene 1989. i pri tom su otkrili da su do šeste godine oni mališani koji su spavali na životinjskoj koži imali 79 odsto manje napada astme od onih koji nisu.
Čak i sa 10 godina, rizik za astmu je bio 41 odsto manji u poređenju s onima koji su kao bebe spavali na čaršavu, piše portal Pliva.
Jedan od razloga povećane incidencije astme i alergija u posljednjih 10 godina je vjerovatno sve sterilnija okolina u modernim, urbanim društvima.
"Već dugo je poznato da djeca odrasla na farmama rjeđe obolijevaju od astme i alergija", rekao je pulmolog Andreas Helman dodajući da se "vjeruje da rani i stalan kontakt s određenim bakterijama u sijenu, slami i svježem mlijeku smanjuje rizik tih bolesti".
Po svemu sudeći, jedan od izvora tih mikroba je i životinjska koža, iako naučnici još nisu tačno odredili o kojim se bakterijama radi.
Spavanjem na životinjskoj koži gradska djeca bi mogla da steknu zaštitu od astme i alergija koju seoska djeca stiču u direktnom kontaktu sa životinjama, ističu njemački stručnjaci, a prenose Nezavisne.
Ilustracija
Berlin
Spavanje djece na životinjskoj koži smanjuje rizik za astmu
Ako u prva tri mjeseca života djeca spavaju na životinjskoj koži, značajno im se smanjuje rizik oboljenja od astme u kasnijem periodu, objavili su njemački naučnici.
02. 10. 2014 - 14:46
Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.
Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.
Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.
Komentari