Znate li kako je nastala maskara?
Ilustracija

Iznenadiće vas

Znate li kako je nastala maskara?

Dugačke, zavodljive trepavice su san svake žene, pa i ne čudi što je maskara jedan od najpopularnijih proizvoda u svijetu šminke. Ali, iako je toliko dugo i često upotrebljavamo, vrlo malo znamo o istoriji tajnog oružja svake ljepotice.

Prve preteče moderne maskare pojavile su se kod starih Egipćana, a tada su ih koristili i muškarci i žene. To je zapravo bila jedna vrsta crne boje pod nazivom kohl, koja je slična današnjim olovkama za oči, kojima su se premazivale trepavice, uglove očiju i obrve. Vjerovalo se da zatamnjene oči plaše zle duhove i štite dušu i iz tih razloga je maskara zapravo i nastala.

Kohl su zbog sujeverja koristili i Vavilonci, Rimljani i stari Grci, a tek nakon raspada Rimskog carstva maskara je počela da se koristi samo kao kozmetički proizvod.

U viktorijansko doba, žene su se jako trudile da postignu dugačak izgled trepavica, pa su koristile prvu maskaru iz kućne radinosti - zagrijanu mješavinu pepela i soka crne zove i nanosile je na trepavice.

Prva prava maskara nastala je u 19. vijeku, a izumio ju je francuski hemičar Eugen Rimel, na osnovu petrolej gela.Iako je bio nezgodan za nanošenje, žene su poludjele za ovim proizvodom, a u mnogim evropskim zemljama naziv za maskaru je još uvijek "rimel".

Nedugo poslije toga, Amerikanac T. L. Vilijams je 1913. godine osmislio nešto slično za svoju sestru Mejbel.Proizvod je bio pravi hit, pa je domišljati Vilijams uskoro pokrenuo firmu koja nam je danas veoma poznata.

Najmodernije maskare potiču iz 1957. godine, kada je Helena Rubinštajn kreirala formulu koja je postala tečna i kremasta, pa je počela da se pakuje u tubice sa četkicom za nanošenje.

(stil)

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.