- Krvna slika je veoma važna, posebno na prvom pregledu. Ona otkriva ukupnu količinu krvnih elemenata i njihove međusobne odnose, odnosno govori o stabilnosti čitavog organizma- kaže dr Aleksandar Bezar, ljekar opšte prakse u Domu zdravlja "Vračar".
PARAMTERI I NJIHOVA ZNAČENJA
Glavni parametri u analizi krvi su eritrociti, leukociti, hemoglobin i hematokriti, kao dva parametra eritrocita.
ERITROCITI
- Smanjen nivo eritrocita ukazuje na akutnu anemiju, koja nastaje usljed naglog gubitka krvi, koji kod žena može da se javi i usljed menstrualnog ciklusa, ili na hroničnu anemiju koja može da bude znak oboljenja digestivnog trakta kod kojih do gubitka krvi dolazi preko crijeva- objašnjava ljekar.
Normalne vrijednosti su od 3,86 x 1012/l do 5,08 x 1012/l za ženu i od 4,34 x 1012/l do 5,72 x 1012/l za muškarce.
- Povećan nivo eritrocita govori o policitemiji, rijetkom oboljenju, koje dovodi do zagušenja krvi i embolije u organizmu.
LEUKOCITI
Normalne vrijednosti leukocita su 3.9 - 10x109/l.
- Postoje tri vrste i više podvrsta leukocita, krvna slika otkriva njihovu ukupnu količinu odnose. Povećan nivo ukazuje na razne zapaljenske procese u organizmu, dok smanjeni nivo može da bude indikator infekcija ili težih oboljenja, poput leukemije- dodaje ljekar.
SEDIMENTACIJA
Sedimentacije je raspadanje izumrlih eritrocita što je normalan proces poslije 120 dana, koliko iznosi je njihov životni vijek. Kada se u organizmu javi neka bolest, vijek eritrocita se smanjuje. Normalna sedimentacija iznosi manje od 12 mm po satu.
HEMOGLOBIN I HEMATOKRITI
- Manjak ova dva proteina, koji provode gvožđe i kiseonik kroz organizam, povezan je sa anemijom, po povišenog nivoa ne dolazi, već se on posmatra kroz nivo eritorcita- ističe doktor.
VRIJEME KRVARENJA
Vrijeme krvarenja označava period u kojem dolazi do zaustavljanja krvarenja i iznosi 240-600 sekundi. Kod raznih poremećaja koagulacije može da traje duže.
VAŽNOST BIOHEMIJSKIH ANALIZA
Ove vrste analiza određuju elemente, enzima, proizvoda metabolizma, hormona, tumor markera, koncentracije ljekova koji se nalaze u organizmu ili pomoću kojih dijagnostikujemo određena oboljenja.
1. ŠEĆER (GLUKOZA)
Normalne vrijednosti šećera su 3,5-6,1 mm po litru, njihov povećan se javlja kod šećerne bolesti.
2. UREA
Ovaj otpadni produkt metabolizma, kada je u normali, ima vrijednosti 1,7-8,3 mm po litru, povećana količina je prisutna kod bubrežnih bolesti.
3. MOKRAĆNA KISJELINA
Normalna vrijednost mokračne kisjeline je 140-340 kod žena i 200-420 mola po litru kod muškaraca, povećana je kod bubrežnih bolesti i bolesti metabolizma.
4. BILIRUBIN
Ovaj produkt metabolize se najčešće u ukupnoj količini, normalne vrijednosti su 1,1-18,8 mol po litru. Povišen je kada osoba ima kamen u žuči, bolesti jetre, njegova vrijednost skače i kod nekih fizioloških stanja, usljed konzumiranja masne i začinjene hrane, gaziranih pića i alkohola.
5. KREATININ
Povećan nivo keratina ukazuje na bolesti bubrega, a njegove normalne vrijednosti su 44-80 (žene) i 62-106 (muškarci).
6. ALKALNA FOSFATAZA
Ovaj enzim raste kada osoba boluje od neke vrste kancera, poremećaja metabolizma, pankresa... Normalne vrijednosti su 0-270 za odrasle i 250-800 U po litru kod djece.
7. HOLESTEROL
Preporučene vrijednosti su ispod 5,1, kada su vrijednosti preko 6,2 mmol po litru, riječ je o povišenom holesterolu. Izaziva ga gojaznost, poremećaji metabolizma, kardiovaskularne bolesti.
8. TRIGLICERID JON
Normalne vrijednosti su od 1,5, a povišene preko 2,3 mmola po litru, povišen je kod osoba sa kardiovaskularnim oboljenjima.
9. ALT(GTP)
Ovaj enzim jetre, koji je povećan kod hepatitisa, ciroze jetre, alkoholizma, ima normalnu vrednost od 8 do 41 U po litru.
10. AST (GOT)
Još jedan enzim jetre, koji se povećava u sitim situacijama kao i ALT, ima normalne vrijednosti od 7 do 38 U po litru.
(ženablic)
Komentari