Istovremeno, na ulicama grada se vode borbe između kurdskih snaga i džihadista koji su, navodno, pojačali svoje prisustvo, zauzeli su trećinu grada, a prema pojedinim sajtovima koji se bave promocijom džihadista, oni su uspjeli da stignu u centar Kobanea i istaknu svoju crnu zastavu.
Ipak, kurdski zvaničnici to demantuju, tvrdeći da su njihove snage povratile kontrolu nad nekoliko gradskih oblasti.
"Mogu da potvrdim da oni ne kontrolišu trećinu grada. Riječ je samo o malom dijelu Kobanea pod kontrolom ID", rekao je lokalni kurdski zvaničnik Idriz Nasan.
Američka centralna komanda je saopštila juče da je u udarima na okolinu Kobanea oštećen kamp za obuku boraca ID, uništena zgrada i dva vozila, kao i da su likvidirane dvije jedinice Islamske države.
Uprkos vazdušnim udarima, borci ID su uspjeli da zauzmu policijsku stanicu u istočnom dijelu Kobanea, saopštila je sirijska Opservatorija za ljudska prava. Ona navodi je ubijeno 11 džihadista, a da su kurdske snage zarobile četvoricu pripadnika ID.
Na tu stanicu su kasnije pale bombe međunarodnih snaga, navodi AFP i prenosi da i dalje traju žestoki okršaji u blizini stanice. Opservatorija navodi da je od srijede više od 20 vazdušnih napada izvedeno i upozorava da je najmanje 200.000 stanovnika Kobanea pobjeglo preko granice na tursku teritoriju.
Od zaoštravanja sukoba u tom gradu je poginulo više od 500 ljudi, podaci su Opservatorije, čije sjedište je u Londonu. Bitku za ovaj grad mnogi vide kao glavnu probu za zemlje koje učestvuju u vojnoj kampanji koja je preselila sirijski građanski rat na sama "vrata" Turske.
U tom pogledu je borba za Kobane pojačala pritisak na Ankaru da preuzme snažniju akciju sa saveznicima sa kojima su odnosi već počeli da se zatežu zbog viđenja dvije strane oko dugoročne strategije Vašingtona u Siriji.
Takođe, Ankara je sumnjičava u pogledu kurdskih snaga koje se bore u Siriji, odnosno u Kobaneu, smatrajući da bi one mogle da budu produžena ruka separatističke Radničke partije Kurdistana (PKK), koja decenijama unazad vodi borbu protiv turskih vlasti.
Turski zvaničnici su saopštili da, iako ne žele da Kobane padne u ruke džihadista, ne žele ni da preuzimaju veću ulogu sve dok koalicija ne izađe sa širom strategijom koja bi obuhvatala i napade na sirijskog predsjednika Bašara al-Asada, koji, kako vjeruju, može da ima najveće koristi od poraza Islamske države.
Međutim, Bijela kuća je poručila Ankari da napadi "na Asadov režim nisu u fokusu međunarodne koalicije i SAD".
Portparolka Stejt departmenta Džejn Psaki izjavila je da penzionisani general američke mornarice Džon Alen, kao izaslanik koalicije, pregovara sa turskim zvaničnicima o načinima da se pojačaju napori protiv ID.
Ona je najavila da će zajednički vojni tim posjetiti sledeće sedmicu Ankaru povodom ove stvari.
"Obe strane su se dogovorile da će nastaviti dinamične i duboke bilateralne konsultacije u vezi višetrukih napora protiv ID, uključujući vojnu podršku, borbu protiv stranih boraca, finansijsku pomoć u tu svrhu, humanitarnu pomoć", rekla je Psaki.
Američki sekretar odbrane Čak Hejgel izjavio je juče da se učešće Turske odnosi na omogućavanje da se koristi njena vojna baza u Inčirliku, u blizini granice sa Sirijom, i dogovor za obuku i opremanje umjerenih sirijskih snaga.
Ankara je zatražila stvaranje tampon zone unutar sirijske teritorije kako bi se obezbijedila granica, ali su Pentagon i Bela kuća saopštili da SAD ne razmišljaju o toj opciji jer je "skupa i kompleksna za izvođenje".
To je potvrdio i Hejgel, ali je nagovestio da bi američka strana mogla da bude otvorena i za razgovor o toj temi.
On je ocijenio da Turska ima vojne kapacitete koji bi bili vredni za za borbu protiv ID. U međuvremenu su Kurdi organizovali masovne demonstracije širom Turske na kojima su optužili Vladu u Ankari da ne čini ništa da spase Kobane.
Osim raspoređivanja tenkova sa svoje strane granice, kako tvrde, turske vlasti ništa dalje nisu preduzele.
(b92)
Komentari