Pod motom "Pokretom do zdravlja" u Institutu Dr Simo Milošević u Igalu, od 8. do 11. oktobra uspješno je realizovan prvi Kongres fizioterapeuta Crne Gore sa međunarodnim učešćem, koji je učvrstio regionalnu saradnju nacionalnih organizacija fizioterapeuta i dao određene smjernice za razvoj fizioterapije u Crnoj Gori.
Otvarajući kongres, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Zoran Kostić kazao je da je neizostavna pomoć fizioterapeuta u akcidentnim životnim situacijama, ali da ona može biti stručnija, a status fizioterapeura bolji.
"Pred vama su velike mogućnosti istraživanja, profesionalnog, stručnog usavršavanja, osmišljavanja i provjere novih savremenih tehnika, razmjena iskustava i informacija, što će ovaj Kongres i potvrditi“, istakao je Kostić.
Predsjednik Udruženja fizioterapeuta Krsto Kovačević kazao je da je kongres prekretnica za fizioterapiju u Crnoj Gori.
"Sa uvjerenjem ističem da će ovaj Kongres ojačati regionalnu saradnju fizioterapeuta i nacionalnih organizacija fizioterapeuta, unaprijediti profesionalni odnos i rad fizioterapeuta prema korisnicima fizioterapije a samim tim i poboljšati kvalitet života naših građana", istakao je on.
Predsjednica Organizacionog odbora Aleksnadra Savić istakla je inicijativu i izuzetno angažovanje mladih kolega iz Udruženja i njihovu želju za afirmacijom profesije kojoj pripadaju, profesiji fizioterapeuta koja zaslužuje poštovanje i značajno mjesto u društvu.
Prodekan na Fakultetu za primjenjenu fizioterapiju dr Dušan Mustur podsjetio je da se od fizioterapeuta očekuje: znanje, strpljenje, inventivnost, inovativnost, pedagoška sposobnost, stalno obrazovanje.
"Kongres treba da učvrstiti već postojeće veze, regionalnu saradnju između fizioterapeuta, kao i zdravstvenih radnika drugih profila u evropskim zemljama“, kazala je predsjednica Evropskog Regiona Svjetske konfederacije za fizikalnu terapiju ER-WCPT Sara Bazin.
Ona očekuje da crnogorski fizioterapeuti učestvuju za dvije godine na svjetskom kongresu u Singapuru.
Izvršni direktor Instituta Dr Simo Milošević Zoran Bošnjak kazao je da jebudućnost ove institucije u fizioterapeutskoj djelatnosti.
"Sama činjenica da je 1976. godine pri Institutu osnovana Viša fizioterapeutska škola, koja je 2004. godine prerasla u Fakultet primijenjene fizioterapije, svjedoči o tome koliko Institut Igalo podržava stvaranje kvalitetnog visokoobrazovanog kadra u oblasti fizioterapije sa znanjima, opštim i specifičnim profesionalnim vještinama", naglasio je on.
Na skupu je učestvovalo 190 fizioterapeuta iz Crne Gore i još 11 zemalja. Na Kongresu je održano 36 usmenih prezentacija stručnih radova, 10 poster prezentacija i sedam radionica.
U subotu, 11. oktobra, Kongres je zatvoren svečanom dodjelom sertifikata učesnicima, dodjelom plaketa za doprinos razvoju Kongresa zaslužnim pojedincima i dodjelom plaketa autorima uglednih stručnih radova na Kongresu.
(CDM)
Komentari